خانه های چوبی مدرن
تعداد بازدید: 2914تعداد نظرات: 0
1396/12/06 - 15:14

خانه های چوبی مدرن

گذشته از زیبایی و ظاهر متفاوت خانه های چوبی، این خانه ها و انواع سازه های چوبی دیگر مزایای بسیاری نسبت به خانه های بتنی دارند. ویژگی های حرارتی، آکوستیک، الکتریکی، مکانیکی، زیبایی شناسی و کارکردی چوب آن را بدل به مصالحی مناسب برای ساخت خانه و اجزای آن می نماید و داشتن یک خانه ی چوبی طراوت و شادابی خاصی را به زندگیمان القا می نماید و انسان از حضور در چنین فضایی احساس رضایت و خشنودی می کند.

ویژگی های ممتاز چوب برای ساخت خانه چوبی

فرآورده های چوبی به واسطه خصوصیات ذاتی چوب، فرآوری هایی که روی آنها انجام می شود و نهایتاً پوشش هایی که بر روی سطوح آنها زده می شود قابلیت های مختلفی را داراست که برای انواع خانه از کلبه های جنگلی تا خانه های چند طبقه شهری بسیار کارآمد می باشد. برخی از این ویژگی ها را در ادامه برمی شماریم:

1. بهره وری انرژی بالا و عایقی استثنایی

چوب ماده ای است با کیفیت بسیار بالا که با حرارت کافی به طوری که آن را دچار احتراق نکند رطوبت خود را از دست می دهد و به سختی مطلوب دست پیدا می کند. در حالی که مصالح غیر طبیعی چون فولاد با قرار گرفتن در معرض حرارت منبسط شده و می توانند باعث ضعیف شدن و فروپاشی کل ساختمان شوند. مصالحی چون شیشه، سنگ مرمر، فولاد و آلومینیوم نیز انتقال حرارتی بسیار بالایی دارند. شیشه 23 برابر سریعتر از چوب حرارت را انتقال می دهد، سنگ مرمر 90 برابر و فولاد و آلومینیوم به ترتیب 1650 و 7000 بار سریعتر حرارت را منتقل می کنند.

با توجه به انتقال حرارتی کند در چوب اتلاف انرژی در خانه های چوبی نیز به مراتب کمتر از خانه های بتنی است. این خصوصیت عایق بودن چوب موجب حفظ گرما و سرما در داخل خانه می شود و به طبع صرف هزینه کمتر برای سیستم های گرمایشی و سرمایشی را نیز به دنبال خواهد داشت.

2. ظاهر بصری منعطف

چوب های مختلف از ویژگی های متفاوتی در نوع و مقدار گره، ظاهر، رنگ و نیز ظرفیتی که برای کاربری سازه ای دارند برخوردارند و بر همین اساس برای کاربردهای متفاوت مثل فریم ها، کف، سقف، دیوارها و مبلمان و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

در صورتی که کاربر علاقه ای به استفاده از چوب به صورت خام و با گره های آشکار نداشته باشد چوب امکان رنگ شدن به انواع رنگ ها را داراست. با وجود پوشش رنگ اما همچنان بافت طبیعی چوب مشخص خواهد بود و حس خوشایند چوب در فضا اثر خود را خواهد داشت.

3. دوام و ایمنی

خانه های چوبی به دوام و استحکام بالا شناخته می شوند که باعث ثبات این خانه ها در طول زمان می شود. اساساً چوب های محکم برای نسل ها ماندگارند. در مناطق دور افتاده اسکاندیناوی و بعضی دیگر از کشورهای اروپایی به راحتی میتوان کلبه های چوبی با بیش از یک قرن عمر را یافت. چوب عموماً سه مزیت اصلی دارد: وزن پایین، دوام و ایمنی. تکنیک های مدرن مهندسی ساخت و ساز این دوام و ایمنی را از پیش فراتر برده و قابلیت ایستادگی سازه های چوبی را در مقابل بلایای طبیعی و نیز سوانح غیرطبیعی چون آتش افزایش چشمگیری داده است. با استفاده از لاک ضد حریق می توان مقاومت خانه های چوبی را در برابر آتش تا حد زیادی تضمین کرد.

4. مقاومت بالا در برابر آب

 یکی از خصوصیات برجسته ی سازه های چوبی مقاومت آنها در مقابل آب است. گرچه همه انواع چوب این قابلیت را ندارند اما بسیاری از چوب ها میتوانند در برابر اثرات مخرب غوطه ور شدن در آب و رطوبت بالا به خوبی تاب بیاورند. تاکنون تحقیقات بسیاری برای نشان دادن میزان جذب رطوبت در چوب های مختلف به خصوص  چوب های Douglas Fir, Sitka Spruce, Western Red Cedar و Western Hemlock صورت گرفته است. فرایند انجام تحقیق به این صورت است که ابتدا چوب با کمک حرارت خشک میشود تا میزان ذخیره رطوبت چوب مشخص شود. سپس چوب در فضای باز قرار گرفته و روی آن پوشیده میشود و بعد از یک سال چوب آزمایش شده و تفاوت سطح رطوبت چوب نسبت به قبل سنجیده میشود. نتایج نشان میدهد که تغییر حاصل در میزان رطوبت در چوب چدار بدون پوشش محافظ بسیار مختصر  است که این نشان دهنده مقاومت بسیار این نوع چوب در برابر آب است.

5. طبیعی و سالم

چوب بدون پوشش محافظ می تواند مقدار رطوبت هوای داخل خانه را تنظیم کند و این به ویژه برای کسانی که مشکلات تنفسی و یا آلرژی دارند بسیار مؤثر است. زیبایی سنتی ظاهر چوب نیز اثر بسیار مثبتی در آرامش روحی و روانی ساکنین خانه های چوبی دارد. البته نکته حائز اهمیت این است که در استفاده از چوب اطمینان حاصل شود که چوب بیش از اندازه مرطوب نباشد در غیر اینصورت چوب از کیفیت و کارایی لازم برخوردار نخواهد بود.

به طور کلی خانه ها و کلبه های چوبی که معمولاً در محیط های باز طبیعی و یا در میان جنگل ساخته میشوند فضای بسیار مطبوع و آرامش بخشی برای بیماران و افراد سالخورده و نیز جهت گذران اوقات فراغت در آرامش و به دور از شلوغی شهرها می باشند.