سطل زباله های تفکیکی
تعداد بازدید: 540تعداد نظرات: 0
1398/01/07 - 12:23

سطل زباله های تفکیکی

سطل زباله در منظر شهری از لحاظ بصری و هم از لحاظ بهداشت محیط نقش بسیار با اهمیتی را ایفا می نماید. یکی از محصولات آرا سطل زباله دو مخزن است که می توان به منظور تفکیک زباله از آن استفاده نمود که هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ دوام و کیفیت رضایت کاربران را برآورده خواهد نمود. فرهنگ سازی برای تفکیک زباله یکی از رویکردهای رعایت بهداشت محیط عمومی تلقی می گردد که متاسفانه در ایران دچار کم توجهی و غفلت گردیده است.

در طراحی سطل زباله از مواد مقاوم و با استحکامی از قبیل فولاد، چوب های فرآوری شده ی طبیعی و و یا مواد دیگری استفاده می شود. یکی از محصولات آرا زیر مجموعه هلدینگ پارس آرای کوهستان سطل زباله تک مخزن و دو مخزن آراکس است که می توان به عنوان سطل زباله تفکیکی مورد استفاده قرار داد. معمولا گنجایش سطل هایی که برای معابر مورد استفاده قرار می گیرد در حدود 50 لیتر و در مکان های پر ازدحام در حدود 100 لیتر است. در مکان هایی که پر ازدحام است مناسب ترین فاصله میان جایگذاری آن ها هر 30 متر پیشنهاد می شود.

سطل زباله دو مخزن آراکس

یکی از محصولات بسیار زیبای آرا سطل زباله آراکس با برخورداری از دو مخزن است که با استفاده از چوب ترموپاین و داگلاس فر با مقطع 42*42 میلی متر ساخته می شود. به دلیل کاربرد این محصول در فضای باز و در مقابل نور خورشید استفاده از روغن پوشش حفاظتی مخصوص فضای باز از آسیب دیدن چوب به طور گسترده ای جلوگیری می نماید. در این محصول مخزن ساخته شده از ورق فولادی نورد شده می باشد که این نوع دارای دو مخزن است و تماما مخزن و بدنه با استفاده از رنگ الکترواستاتیک پوشش داده شده است. با استفاده از پیچ های استیل چوب به فلز متصل شده است که منجر به جلوگیری از ایجاد زنگ زدگی خواهد شد. گنجایش مخزن سطل زباله آراکس 70 لیتر خواهد بود که دارای ارتفاعی به اندازه ی 100 سانتی متر، طول 115 سانتی متر و عرض 40 سانتی متر است که دارای وزن 45 کیلوگرم است.

شایان ذکر است همگی این ابعاد مطابق با استانداردهای جهانی است که نه تنها زیبایی مورد نیاز را تامین می نماید بلکه راحتی و آسایش کاربران و همچنین ایمنی و نکات بهداشتی را عرضه خواهد داشت. سطل زباله هایی که در مراکز شهر استفاده می شود معمولا 5 لیتری و در مکان های بزرگ و شلوغ 50 تا 100 لیتر خواهد بود.  

ملاحظات فنی و ارگونومیکی ساخت و اجرای سطل زباله

دسترسی سهل و آسان برای تمامی سنین به ویژه کودکان یکی از هنرهای  طراحی این المان با ارزش در ایجاد بهداشت مورد نیاز در سطح شهر خواهد بود. رعایت نکات ارگونومیکی برای استفاده معلولینی که بر روی صندلی چرخ دار هستند نیز از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است. همچنین طراحی و ساخت سطل زباله باید طوری انجام پذیرد که امکان تخلیه و تمیز نمودن آن به سادگی انجام پذیرد و متصدیان نظافت را دچار مشکل ننماید.

سطل زباله عنصری از المان های شهری محسوب می شود که زباله های روزمره عابران را در خود جای می دهد و منظر شهری را از آلودگی بهداشتی و بصری محافظت می نماید. امکان طراحی این المان با پایه محرک و همچنین پایه ثابت وجود دارد.

سطل زباله تفکیکی

در  کل تفکیک زباله های خشک به سه بخش تقسیم می گردد: 

1.بطری های شیشه ای

2.پسماندهای کاغذی و مقوایی

3.مواد پلاستیکی

فرهنگ سازی تفکیک زباله کاری بسیار شایسته است که متاسفانه در ایران به درستی انجام نمی گیرد. در معابر و مکان های عمومی به منظور اجرای تفکیک زباله می توان سطل های زباله را با استفاده از رنگ های مختلف و طرح های گرافیکی و ایده های بکر و جالب برای شهروندان قابل فهم نمود. اما نکته ای که در این زمینه باید عنوان نمود عدم فرهنگ سازی و آموزش های لازم و کافی در این حوزه است.  

بخش دیگر زباله های تر است که این دسته از زباله دارای حجم بسیار بالایی است و معمولا مخزن های بزرگ لازم و ضروری است. برای آشنایی هر بیشتر با محصولات آرا از صفحه اینستاگرام این مجموعه بازدید به عمل آورید. هلدینگ پارس آرای کوهستان با برند آرا با ارائه مبلمان و المان های شهری همواره پیشرو در عرضه محصولات چوبی از چوب های طبیعی با برندهای معتبر جهانی بوده است.