معیارهای کلی در طراحی مبلمان شهری
تعداد بازدید: 1058تعداد نظرات: 0
1397/08/19 - 12:43

معیارهای کلی در طراحی مبلمان شهری

عوامل بسیاری در طراحی مبلمان شهری لحاظ می گردد که شامل حس مکان، منظر شهر، رنگ، شبکه اجتماعی، زیباسازی، ادراک روان شناختی محیط، توسعه ی پایدار و هویت می باشد. امروزه زیباسازی فضای شهری تاثیر بسزایی در مطلوبیت و مطبوعیت فضای شهری از نظر شهروندان و افراد جامعه خواهد داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر با محصولات تولیدی برند آرا با کارشناسان فروش این شرکت ارتباط برقرار نمایید تا شما را با محصولات متنوع آرا آشنا نمایند.

معیارهای کلی و عمده در طراحی مبلمان شهری وجود دارد که در این مبحث به آنها اشاره می نماییم. یکی از عوامل بسیار با اهمیت در طراحی خوانایی و سازگاری با محیط می باشد زیرا با رعایت این اصل نه تنها احساس امنیت در میان شهروندان بالا می رود بلکه حالت ابهام را نیز از آنها دور می نماید و در نتیجه کمک شایانی به شناخت محیط می نماید که می توان در کل گفت تمامی این عوامل منظر شهری را تحت تاثیر خود قرار می دهد. همانطور که می دانید مبلمان شهری به عنوان یکی از ملموس ترین عناصر در فضای شهری می باشد که تاثیر بسزایی در زیباسازی شهری برعهده دارد. یکی ازخصوصیات این عناصر ارتباط مستقیم از حیث کاربردی با شهروندان یک جامعه می باشد و طبعا جنبه های مختلف این عناصر از قبیل طراحی و ساخت و همچنین نصب آنها بر روی شهروندان تاثیر گذار می باشد. در اینجا برخی از عواملی که در طراحی مبلمان و عناصر شهری می بایست مورد توجه قرار داد را عنوان خواهیم کرد.  

 1. ادراک روان شناختی محیط
 2. زیباسازی
 3. رنگ
 4. منظر شهری
 5. حس مکان
 6. توسعه ی پایدار
 7. شبکه اجتماعی
 8. هویت

عوامل موثر در طراحی مبلمان شهری

 1. ادراک روان شناختی محیط : محیط نقش بسیار مهمی در شکل گیری احساس ارزش ها ایفا می نماید. بسیاری از کارشناسان و شهرسازان بر این عقیده اند زمین و مکان مورد استفاده نه تنها دارای ارزش مکانی و کاربردی می باشد بلکه دارای ارزش های احساسی، عاطفی و روانی نیز می باشد. برخی پیشنهاد می کنند شهرسازان می بایست دیدگاه های مختلف مردم را در مورد زمین و یا سایت مورد طراحی جویا شوند.
 2. زیباسازی : همانطور که می دانید زیبایی نقش اساسی و بنیادینی در آرامش و سکون روح در عالم ماده ایفا می نماید. در واقع نظمی که در زیبایی وجود دارد پیام آور تعادل و آرامش برای انسان است که این زیبای برای روح نا آرام افراد جامعه تسکین و آرامشی را القا می نماید تا ماندن در کالبد مادی در عالم ماده را ساده نماید. زیباسازی فضای شهری و ارتقا سطح کیفی مبلمان شهری احساس امنیت و آرامش را برای افراد جامعه تداعی می نماید.
 3. رنگ : رنگ عاملی زنده و پویا است که حامل پیام از نسل های گذشته به نسل آینده می باشد.
 4. منظر شهری : منظر شهری قبل از یک مسئله ی برنامه ریزی برای طراحی شهری، مسئله ی ارزش ها و اهداف انسانی و به رسمیت شناختن مسئولیت های اجتماعی می باشد. اگر وارد شهری شدید که زشت است این نازیبایی را در روح و ذهن و قلب افراد آن باید جستجو کرد.

استانداردها در طراحی مبلمان شهری

قبل از ارائه توضیحات تعریفی از استاندارد را برای خوانندگان وبسایت پارس آرای کوهستان ارائه می دهیم. استاندارد عبارت است از سطح یا درجه کیفی که به منظور هدفی خاص، مناسب و کافی باشد اگر بخواهیم با واژه ها بگوییم استاندارد به معنی معیار، ملاک و حد مطلوبی است که فرد برای ارزیابی و سنجیدن موضوعی به آن مراجعه می کند. در ایران استانداردها و معیارهای تعیین شده به منظور تدوین ضوابط مبلمان شهری عرضه نشده است. از طرفی نمی توان معیارها و استانداردهای کشورهای دیگر را به دلیل تفاوت در شرایط اقلیمی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مورد استفاده قرار داد. البته شایان ذکر است تجربیات و استانداردهای کشورهای دیگر یاری دهنده ی تدوین استانداردها در ایران می باشد. مبلمان شهری بخش بسیار زیادی از فعالیت های اساسی را در شهر سامان می دهد و منجر به افزایش رفاه و لذت آنها در خیابان ها، پارک ها و دیگر عرصه های شهری می شود. در مقاله های بعدی در خصوص مهمترین استانداردها در طراحی مبلمان شهری عناوینی را مورد بررسی قرار می دهیم.