نیمکت چوبی درباغ شیرازی
تعداد بازدید: 553تعداد نظرات: 0
1397/10/26 - 16:39

نیمکت چوبی درباغ شیرازی

شهر شیراز دارای باغ های متعددی می باشد که دارای قدمت بسیار بالایی است. باغ جهان نما، باغ تخت و باغ دلگشا از مکان های بسیار دیدنی و زیبای این شهر رتاریخی می باشد. وجود نیمکت چوبی در این باغ ها نه تنها در زیبایی و جذابیت آنها تاثیر گذار است بلکه آسایش و رفاه بازدید کنندگان را نیز فراهم می نماید. توصیه می شود مطالب گردآوری شده توسط شرکت آرا را مطالعه نمایید تا با این شرکت و محصولات متنوع آن بیشتر آشنا شوید.

در این مقاله قصد داریم به بررسی برخی از کهن ترین باغ های شیراز همانند باغ جهان نما، باغ دلگشا و باغ تخت شیراز و به نقش مبلمان پارکی در آنها بپردازیم.

شیراز و باغ تخت

باغ جهان نما در شیراز یکی از کهن ترین باغ های شیراز به حساب می آید و آب آن از رودخانه رکن آباد تامین می گردد. اگر بخواهیم در مورد زمان ساخت این باغ بگوییم باید به دوره ی آل مظفر و آل اینجو اشاره نماییم. باغ جهان نما در زمان صفویان ساخته شد به همین دلیل از قدیمی ترین پارک های شیراز می باشد. این باغ قبل از حمله ی تیمور گورکانی به ایران ساخته شد و در واقع قبل از حمله ی تیمور در نهایت آبادانی بوده است. زمانی که تیمور باغ جهان نما را در شیراز دید آنچنان مجذوب آن شد که همانند آن در سمرقند احداث نمود و نام آن را نیز جهان نما گذاشت. در باغ جهان نما تعدادی نیمکت وجود دارد که به منظور آسایش بازدید کنندگان و بهره وری از زیبایی و جذابیت محیط مورد استفاده قرار می گیرد. البته شایان ذکر است کاربرد نیمکت چوبی در این گونه از پارک ها جذابیت و گرمی فوق العاده ای را به وجود می آورد که مسئولین ذیربط و شهرداری ها می بایست به این نکته توجه نمایند که کاربرد نیمکت چوبی که اصالت و دوام ویژه ای دارد را مورد نظر قرار دهند.

این باغ در دوره ی صفویه نیز دارای زبیایی و جذابیت خیره کننده ای بوده است و بعدها نیز کریم خان زند حصاری دیوار مانند برای این مکان به وجود آورد که نشان دهنده ی اهمیت و زیبایی این پارک بوده است. پارک جهان نما در زمان قاجار به عنوان مکانی برای پذیرایی مهمانان حکومتی و اشرافی مورد توجه فراوان بوده است.

باغ بعدی باغ دلگشا در شیراز می باشد که دارای اهمیت فوق العاده ای می باشد. این باغ در مکانی قرار دارد که نزدیک به آرامگاه سعدی در شیراز است. در مورد قدمت این باغ باید بگوییم که به قبل از دوره مظفریان می رسد بنابراین دارای تاریخی کهن می باشد. آرامگاه سعدی دارای قناتی می باشد که آب باغ دلگشا از آن تامین می شود. این باغ دارای مدخل ورودی است که درختان کاج و سرو در هر دو طرف صف کشیده اند. استقرار نیمکت های چوبی مخصوص فضای باز نه تنها به بازدید کندگان کمک می کند تا زمانی مفرحی در این مکان داشته باشند بلکه زیبایی این مکان را چند برابر می نماید.

آیا نیمکت چوبی در باغ کاربرد دارد!؟

در شیراز کوهی با نام باباکوهی وجود دارد که در دامنه ی آن باغ تخت قرار دارد. این باغ در ابتدا با نام تخت قراچه شناخته شده بود که توسط اتابک قراچه ساخته شده بوده است. در دوره ی قاجار آقا محمد خان قاجار عمارتی در آن ایجاد نمود که با نام تخت قاجار شهرت یافت. در آن زمان به دستور محمد خان قاجار دریاچه بزرگ احداث گردید که زیبایی آن را دو چندان نمود. هیچ گونه گزارشی از وجود نیمکت وجود ندارد اما نشیمنگاه هایی برای استراحت و بهره بردن از فضای زیبای باغ وجود داشته است. این باغ به صورت مطبق و با وجود هفت سکو فرد را به بالا وپایین و چپ و راست هدایت می نماید.

وجود نیمکت در چنین باغ های عمومی و شخصی از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد. شرکت پارس آرای کوهستان تولید کننده و عرضه کننده مبلمان فضای باز و همچنین المان های شهری می باشد که با استفاده از با کیفیت ترین چوب های طبیعی و طراحی های خلاقانه توانسه است پیشرو در این زمینه باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص محصولات آرا می توانید با دپارتمان فروش تماس حاصل فرمایید و یا از صفحه اینستاگرام و بخش های مختلف وبسایت مبلمان و المان های شهری پارس آرای کوهستان با برند آرا بازدید به عمل آورید.