ویژگی های بهترین نیمکت چوبی شهری یا پارکی چیست ؟
تعداد بازدید: 150تعداد نظرات: 0
1400/12/03 - 17:39

ویژگی های بهترین نیمکت چوبی شهری یا پارکی چیست ؟

ما در این نوشته ویژگی های بهترین نیمکت چوبی شهری را به طور کامل بررسی کرده و شرح می دهیم. یکی از مبلمان و تجهیزات شهری، نیمکت های چوبی است که از آن برای زیبایی و جلوه خوبی که به محیط می دهد معمولا در پارک ها و یا محیط های رو باز و حیاط ها استفاده می شود.

ویژگی های بهترین نیمکت چوبی شهری یا پارکی چیست ؟

ویژگی های بهترین نیمکت چوبی شهری یا پارکی چیست ؟

بهترین نیمکت چوبی شهری

ما در این نوشته ویژگی های  بهترین نیمکت چوبی شهری را به طور کامل بررسی کرده و شرح می دهیم. یکی از مبلمان و تجهیزات شهری، نیمکت های چوبی است که از آن برای زیبایی و جلوه خوبی که به محیط می دهد معمولا در پارک ها و یا محیط های رو باز و حیاط ها استفاده می شود.

در هنر زیباسازی شهری واژه ای تحت عنوان مبلمان شهری به کار می‌رود که به معنای لوازمی است که در سطح شهر در مکان های رو باز نصب می‌گردد و برای استفاده عموم در اختیار قرار می‌گیرد .نیمکت های شهری از دسته مبلمان شهری به حساب می آید که شهروندان بسیار زیادی از آن استفاده می کنند . به طور کلی برای زیبا سازی محیط از مبلمان شهری بسیار استفاده می گردد .

انواع نیمکت های شهری مورد استفاده:

انواع نیمکت های شهری مورد استفاده

انواع نیمکت های شهری

نیمکت چوبی :

بهترین نیمکت چوبی شهری  دارای ظاهر بسیار زیبا و جذاب می باشند که ارتباط بیشتر و نزدیک تری با طبیعت برای افراد برقرار می سازد و حس طبیعی بودن را به شهروندان منتقل می کند .

از مهم ترین ویژگی های آن این است که در برابر تغییرات محیطی (گرما و سرما) خیلی تحت تاثیر قرار نمی گیرند ، یعنی در تابستان بسیار گرم  و در زمستان بسیار سرد نمی شوند و مشکلی برای نشستن ایجاد نمی کند.

نیمکت چوب پلاست :

نیمکت چوب پلاست

به نیمکت های چوبی ساخته شده با پروفیل چوب پلاستیک گفته می شود. از جمله مهم ترین ویژگی آن ها می توان به دوام بسیار بالا، تنوع رنگی، مقاومت در برابر عوامل فیزیکی و … اشاره نمود. وزن بسیار سبکی نسبت به نیمکت های مختلف در عین مقاومت بالای خود دارد.

قابلیت  اجرا در طرح ها ومدل های مختلف و متنوع  با سایز بندی بسیار زیاد، طبق سلیقه افراد بوده و از مزایای اصلی این محصول طبیعت دوست بودن آن است و ظاهر بسیار زیبایی دارند و در برابر پوسیدگی بسیارمقاوند و در بیشتر شهر های کشورمان قابلیت استفاده دارد و یکی از دلایل مهمی که باعث خرابی آن می شود گرمای شدید است که باعث ایجاد ترک خوردگی در آن ها می شود .

نیمکت فلزی :

نیمکت فلزی

نیمکت فلزی

نیمکت فلزی پارکی در پارک ها، بوستان ها، بازار ها و در فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع نیمکت ها را می توان در هر رنگ و اندازه و ابعادی تولید کرد.نسبت به نیمکت چوبی بسیار مقاوم تر است و استقامت بالایی دارد.

از ویژگی های نامناسب آن ها می توان به حسایت بالای آنها به دما دانست یعنی زمانی که هوا بسیار گرم است بسیار گرم می شود و در سرمای زیاد بسیار سرد طوری که نمی توان روی آن ها نشست. از دیگر معیاب وزن بسیار زیاد آن ها می باشد. نیمکت های فلزی رنگ پذیری بسیار خوبی دارند .

نیمکت بتنی :

نیمکت بتنی

نیمکت بتنی

ساختار اصلی نیمکت های بتنی از بتن ساخته شده و در درون آن از میلگرد برای استحکام استفاده شده است. بتن قابلیت شکل پذیری بسیار زیادی دارد و با آن شکل های بسیار زیاد و طبیعی می توان ایجاد کرد که باعث شور و نشاط در شهروندان می شود.

در برابر باران ، رطوبت و نور آفتاب مقاومند و میتوانند و استقامت نسبتا بالایی دارند ولی جابجایی آن ها بخاطر وزن بسیار زیاد آن ها دشوار است.

نیمکت چوبی پارک

نیمکت چوبی پارک

نیمکت چوبی پارک

بهترین نیمکت چوبی را در بسیاری از مکان های عمومی از جمله در کنار برخی خیابان ها و در پارک ها قرار داده می شود.نیمکت های چوبی شهری از جمله تجهیزاتی است که می توانند محیط پیرامون ما را زیباتر ساخته و به محبوبیت آن بیافزایند .

نیمکت های شهری که یکی از بهترین و مهم ترین عضو گروه مبلمان شهری است مورد استفاده عموم مردم قرار می گیرد. نیمکت های تولید و طراحی  شده که مورد استفاده قرار می گیرند باید از تمام جنبه های کیفی استاندارد بوده مورد قبول و پسند عموم مردم باشد .

ایجاد محیطی برای نشستن در پارک یا شهر چه برای تفریح یا استراحت به میزان رضایتمندی شهروندان می افزاید. نیمکت های شهری و پارکی موجب می گردد تا افراد فضایی برای دورهمی، رفع خستگی، استفاده از فضای پارک و … داشته باشند .

معیار های بهترین نیمکت چوبی پارک

معیار های بهترین نیمکت چوبی پارک

معیار های بهترین نیمکت چوبی پارک

بهترین نیمکت چوبی پارک باید علاوه بر رعایت استاندارد های مورد نظر باید دارای ویژگی هایی باشند که به شرح ذیل می باشد :

  • یکی از مهم ترین ویژگی هایی که یک نیمکت پارک باید داشته باشد این است که شکل و نوع ساخت آن متناسب با آداب و فرهنگ هر منطقه طراحی شده باشد و شرایط ساخت آن جوری باید باشد که با شرایط آب و هوایی محیط سازگاری کامل را داشته باشد .
  • برای مثال نوع چوب و رنگی که برای نیمکت های چوبی پارکی استفاده می شود در محیط های خشک و مرطوب در سراسر کشور با هم متفاوت است .
  • این نیمکت ها باید جوری طراحی مقاوم سازی شوند تا در برابر آسیب ها و شوک های محیطی و بیرونی مقاوم باشند.برای مثال به راحتی توسط افراد با فشار شکسته نشوند یا زیر نور افتاب یا باران رنگ و رفته ، رنگ پریده یا فرسوده و غیر قابل استفاده نشوند .
  • نوع طراحی بهترین نیمکت چوبی چه از لحاظ ارگانومیک و چه از لحاظ طراحی رنگ باید به شکلی باشد که جذابیت بسیار زیادی برای افراد داشته و به زیبایی مکانی که در آن نصب می شود بیانجامد .
  • میزان ارتفاع و طول نیمکت باید استاندارد باشد تا برای همه افراد قابل استفاده و بهره برداری باشد.برای مثال استاندارد طول نیمکت ها 150 سانتی متر می باشد .
  • با نصب نیمکت های استاندارد می توان سلامت روحی و جسمی شهروندان را افزایش داده و آنان را تشویق به استفاده از هوای آزاد و رفتن به پارک ها و مکان های تفریحی کنید .
  • نوع پایه استفاده شده و استحکام آن باید جوری باشد که اولا برای افراد خطری را به وجود نیاورد دوما خود نیمکت مقاوت کافی در برابر محیط داشته باشد .
  • نیمکت های پارکی ایجاد فرصت گفتگو بین شهروندان را افزایش می دهد و می توان تا سال های متوالی از مزایای نصب و به کارگیری آن بهره برد .

نوع طراحی بهترین نیمکت چوبی و اثر آن بر روان زندگی شهروندان

طراحی بهترین نیمکت چوبی

ویژگی های ذکر شده در قسمت بالا برای نیمکت های چوبی شهری علاوه بر اینکه به میزان رضایتمندی شهروندان می افزاید و محیط اطراف را زیبا و دیدنی می کند. این نوع نیمکت ها به محیط زندگی شهری اعتبار و هویت می بخشد و موجب افزایش سطح رفاه شهروندان می گردد.

 به طور کلی نیمکت های شهری دارای انواع مختلفی هستند و می توانند از جنس چوب ،فلز، سنگ، و پلاستیک های مخصوص و محکم ساخته شوند . انتخاب هر کدام از مدل های  نیمکت پارک بر اساس نیاز و نظر اکثریت شهروندان و اقتضای محیط صورت می پذیرد و نمی توان از هر طرحی در هر شهری استفاده کرد.

با افزایش جمعیت در شهر ها و گسترش مکان های تفریحی وپارک ها در مناطق شهری، تولید نیمکت پارکی افزایش داشته و شما این محصول را با تنوع و تعداد بیشتر در سطح شهر مشاهده می کنید. بیشتر  نیمکت های پارکی  مناسب برای نشستن سه نفر در کنار هم طراحی می شوند و از این نیمکت در هر فضایی که محل عبور عابرین پیاده یا افرادی که پیاده روی می کنند، استفاده می شود.در قسمت رویه جای نشستن معمولا از چوب ، چوب و فلز یا چوب پلاست استفاده می کنند .

روش های حفاظت از نیمکت های چوبی و فلزی

روش های حفاظت از نیمکت های چوبی و فلزی

روش های حفاظت از نیمکت های شهری

 

نیمکت های پارکی سطح شهر اکثرا چوبی یا چوبی با پایه فلزی و فلزی است با پوشش رنگ های الکترواستاتیک پوشانده  می شوند تا در برابر نور آفتاب، باران و رطوبت مخرب طبیعی پایداری  بالایی داشته باشند تا در کنار عمر بهینه ظاهر خود را نیز حفظ کنند زیرا نیمکت های چوبی شهری اثر بخشی زیادی بر روی زیبایی محیط اطراف دارند.

برای حفاظت از بهترین نیمکت چوبی از انواع رنگ ها و روغن های ضد آب استفاده می شود تا رطوبت و نور خورشید باعث خرابی آن ها نشود.

دلایل اصلی خرابی نیمکت های فلزی زنگ زدگی در مناطق رطوبتی کشور است که باعث خوردگی فلز شده و نیمکت خراب می شود که برای محافظت از آن ها باید بعد از ساخت حتما از ضد زنگ استفاده کرده و حداقل 2 بار با رنگ مناسب پوشش داده شود تا عمر مفید نیمکت به حداکثر برسد.

بهترین مکان های نصب نیمکت های پارکی  و شهری

بهترین نیمکت های پارکی

بهترین نیمکت های پارکی

نیمکت می‌توانند در نقاط  مختلف شهر قرار بگیرند و نسبت به مکانی که در آن قرار میگیرند از نوع ها و شکل های مناسب همان محیط استفاده می گردد، برای مثال  نوع نیمکتی که در سطح شهر بکار می رود بیشتر از نوع بتنی یا فلزی هستند و شکل ساده ای دارند در عوض در پارک ها بیشتر از بهترین نیمکت چوبی در رنگ و طرح های مختلف استفاده می شود.

نیمکت هایی که در سطح شهر نصب می شوند بیشتر  در کنار مراکز خاص مانند ایستگاه های اتوبوس و تاکسی، باجه های تلفن، خیابان های طولانی با رفت و آمد زیاد ، شیرهای آب و مکان هایی که افراد برای تفریح به آنجا می روند قرار دارند.

تماس با ما

ویژگی های گلدان چوبی و راهنمای خرید گلدان چوبی شهری
1400/12/18 - 10:22

ویژگی های گلدان چوبی و راهنمای خرید گلدان چوبی شهری

گلدان چوبی شهری یکی از زیباترین نمونه های گلدان برای استفاده در محوطه های مختلف است. این محصول باعث ایجاد یک فضای کاملا طبیعی و با زیبایی منحصر به فردی می شود. برای بسیاری از کسانی که به دنبال ایجاد یک فضای ارگانیک و طبیعی هستند، پیشنهاد بسیار مناسبی است. استفاده از یک گلدان چوبی در مقایسه با سایر نمونه‌های گلدان در یک محوطه یا فضای شهری، می‌تواند حس متفاوتی را در افراد ایجاد کند. این گلدان ها باعث برقراری یک ارتباط عمیق تر با طبیعت می شوند که در کنار سایر المان های چوبی کاربرد بسیار زیبایی برای استفاده در محوطه ها و معابر مختلف شهری را دارند. انواع مدل های گلدان چوبی جدا از تمام ویژگی هایی که دارند، از ظاهری متفاوتی نسبت به سایر گلدان ها برخوردارند. چون از مواد طبیعی ساخته شده اند و یک حس طراوت و دلنشینی را در محوطه ایجاد می کنند. همین امر باعث شده است تا بسیاری از طراحان فضاهای سبز کاربرد گلدان های چوبی را در اولویت های خود قرار دهند.