چرا مبلمان شهری مهم است؟
تعداد بازدید: 557تعداد نظرات: 0
1398/04/19 - 12:14

چرا مبلمان شهری مهم است؟

مبلمان شهری در طول تاریخ به شکل و سیاق دیگری مرسوم بوده است که تا به امروز سیر تکاملی خود را طی نموده است. گیاهان و درختان تاثیر ی شگرف بر روح و جان آدمی می گذارد که می تواند چهره ی خشن شهر را به گونه ای تلطیف نماید که مکانی آرام برای فعالیت های روزانه شهروندان گردد. استفاده از المان ها و مبلمان شهری بر زیبایی شهر می افزاید. رعایت اصول ارگونومیک در ساخت و تولید نیمکت و سایر المان های شهری حائز اهمیت است.

مفهوم و معنی محیط انسانی، وسیع و جامع است و تنوعات آن تمامی موارد را به خود معطوف می نماید. برخی معتقد هستند تاثیر بر محیط زندگی تحت تاثیر فعالیت های زندگی انسان است. با شتاب گرفتن انقلاب علمی و فنی عوامل انسانی و تاثیر گذار بر محیط های آموزشی و عکس آن را نمی توان نادیده گرفت. به طور کلی انسان متاثر از محیط زیست خود می باشد. امروزه با گسترش سریع شهرها و ساخت و ساز ساختمان ها و آسمان خراش ها و رشد سرسام آور جمعیت و ایجاد مناطق صنعتی و همچنین انواع ماشین های سوختی، نیاز به اکسیژن و در کل هوای تمیز به طور جدی احساس می شود. لذا با جبران کمبود فضای سبز با المان های وابسته به آن از قبیل مبلمان شهری می توان این معزل را بر طرف کرد.

درهر جامعه ای ساختمان ها و فضای شهری وسیع نشان از دور شدن انسان ها از طبیعت خواهد بود.  پیشرفت تکنولوژی به طور گسترده در روان و احساس انسان اثرات نامطلوب گذاشته است که  عصبانیت، خستگی و بی حوصلگی را در پی خواهد داشت.

پیوند طبیعت توسط مبلمان شهری

نکته ای که در اینجا قصد داریم به آن بپردازیم ذکر این مطلب است که چگونه می توانیم به فضای شهری با بلوک های سنگی و سیمانی روح و احساس لطیف طبیعت را برگردانیم و محیط شهری را برای زندگی تلطیف نماییم تا شهروندان با انرژی و روحیه بیشتری به فعالیت خود ادامه دهند.

ساخت و تجهیز مبلمان شهری با کیفیت و استانداردهای لازم از مبانی اصلی رعایت منظر شهری است. در واقع هماهنگی و همبستگی طبیعی انسان ها با طبیعت و ایجاد سازگاری آن با طبیعت هنر مدرنی به حساب می آید. نکته ای بسیار جالب وجود دارد که می توان این گونه گفت که متخصصین فن سعی بر این دارند که طبیعت زنده و سرسبز را با مظاهر تکنولوژی مدرن به طور عمیق پیوند دهند تا بدین وسیله مناظر شهری زیبا و بدیع به وجود آید.

یکی از ملزومات ایجاد موارد مذکور و تغییر شکل شهری و فضاسازی مناسب و مقتضی، آشنایی و تسلط کافی به کیفیت و خصوصیات گیاهان و نقش آنها در زیباسازی و سالم سازی هوا و آرام بخشی از حیث روان شناسی است. ایجاد فضاهای جذاب و طبیعی و فراهم نمودن مبلمان شهری مناسب برای فضاهای آموزشی یکی از موضوعات بسیار با اهیمت است که باید با نگاه تازه تری به آن پرداخت. ایجاد فضای سبز با استفاده از گیاهان و درختان در محیط شهری منجر به تولید اکسیژن و پاکسازی هوا می شود، هوایی که برای زنده ماندن و رشد مناسب در همه ی سنین در الویت قرار دارد. در فضاهای شهری و مکان های عمومی پر تردد که وسایل نقلیه عموما در حال ایجاد آلودگی هستند تنها راه حل به وجود آوردن هوای پاک ساخت فضاهای سبز خواهد بود.

کاوش در احوالات دنیای گیاهان و تاثیر گذاری آنها ماجراجویی بسیار جذاب است. ریشه ی تعلق خاطر به گیاهان، درختان و طبیعت از گذشته ی بسیار دور و حتی از انسان های اولیه نشات می گیرد. مبلمان شهری نه به این صورت بلکه به شکل دیگری در طول تاریخ وجود داشته وسیر تکاملی خود را تا به امروز به شکلی مناسب طی نموده است. محیطی با هوای تمیز، سکوت، آرامش قلبی، عدم وجود گرد و غبار، بهره بردن از آفتاب، وجود روشنایی به صورت طبیعی و قابل تنظیم، وجود هوای زنده و سبزی و آسمانی آبی بهترین کیفیت ممکن برای زندگی خواهد بود. مبلمان شهری و المان های مرتبط با برند آرا از تولیدات پارس آرای کوهستان با بهترین و با کیفیت ترین متریال های به روز دنیا است.