کاربرد چوب در ساخت سازه های چوبی
تعداد بازدید: 2234تعداد نظرات: 0
1396/11/23 - 14:33

کاربرد چوب در ساخت سازه های چوبی

چوب از قدیمی ترین مصالحی است که بشر در ساخت سازه ها به کار گرفته است. با گذر سالیان طولانی و با تغییرات بسیاری که صنعت ساخت و ساز به خود دیده و مصالح متنوعی چون بتن و فولاد که در این صنعت رشد پیدا کرده اند در حال حاضر پیشرفته ترین مصالح برای ساخت ساختمان ها و المان های محیط مصنوع "چوب" است. امروزه چوب های مهندسی شده با ویژگی های فیزیکی و ساختاری منحصر به فرد جایگاه ویژه ای در ساخت سازه ها پیدا کرده اند.

همان‌طور که می‌دانید از دیرباز چوب به عنوان مصالح اولیه و اصلی جهت ساختمان سازی چه در حوضه‌ی مسکونی و چه غیر آن به وفور استفاده می‌شدو این رویه تا اواخر قرن نوزدهم ادامه پیدا کرده بود تا آن‌که وقوع انقلاب صنعتی تحولات بسیار چشم‌گیری را در صنعت فولاد و بتن رقم زد و این مواد، تبدیل به مصالح اصلی ساخت بناهای پیشگامی چون برج ایفل فرانسه و بسیاری از آسمان خراش ها در آمریکا و بسیاری کشور‌ها شدند. بنابراین، می‌توان این را استنباط که چوب از دسته‌ی مصالح اصلی ساختمان‌سازی پاک شده و کاربرد آن به سازه های کوچک مختصر شده است. پس از مدتی به دلیل ایجاد تحول در مهندسی چوب و ساختمان این متریال ماندگار دوباره جایگاه خود را در بین مصالح پس گرفت و بسیاری معماران و طراحان شروع به استفاده از آن در زمینه‌های مختلف کردند. از جمله‌ی این مصارف می‌توان به تولید محصولات چوبی مهندسی شده شامل ساخت پنل­ های حجیم چوبی مثل Cross Laminated Timber) CLT)، استفاده در ماشین های CNC و پیشرفت در ساخت مواد محافظتی چوب در برابر آتش اشاره کرد. از طرف دیگر به دلیل به وجود آمدن یک سری نیاز‌ها برای پاسخ به آن‌ها به ابداع و تولید راه حل‌هایی کردند از جمله ابداع و تولید اتصالات فلزی که این خود به تنهایی از دیگر نمودهای رشد در صنعت چوب بوده است. بنا به آن‌چه گفته شد می‌توان دریافت با رشد این علم و افزایش فراوان نیاز به این متریال از امروز به بعد هم شاهد پیشرفت‌های دیگری هم خواهیم بود. بسیاری کشور‌های توسعه‌یافته چون  کانادا، آمریکا، ژاپن، استرالیا و بعلاوه کشورهای اروپایی از فعالان بالقوه در رشد صنعت چوب و کاربردی کردن آن در انواع پروژه های ساختمانی هستند و این مقاله برای پاسخ به سوالات شما عزیزان درباره‌ی دلایل کاربرد این مصالح در زمینه‌های مختلف که حاصل ویژگی‌های منحصر به فرد آن است می‌باشد.

مشخصات اصلی سازه های چوبی مدرن

باید گفت که اصلی‌ترین مشخصات ساخت و ساز مدرن با چوب شامل افزایش استفاده از اجزاء پیش ساخته و در نتیجه به حد اقل رسیدن مدت زمان اجرای پروژه، دقیق تر شدن فرآیند نقشه کشی و آماده سازی و در نهایت ضمانت کننده‌ی کیفیت فرآیند ساخت می‌باشد. از این مطالب این امر بدست می‌آید که مراحل و سطح کیفی ساره‌های مدرن از ساختمان‌ها و ساختار‌های گذشته به طور کلی متفاوت بوده و این تفاوت به صورت روزانه رو به رشد است. مهندسین و طراحان بر این باوررند که با استفاده از چوب های مهندسی شده‌ی مدرن که مشخصات ساختاری به نسبت دقیق تر و کارایی قابل پیش بینی‌تری از دیگر ممصالح دارند به گونه‌ای دقیق‌تر می‌توانند به طراحی‌های خود برسند. همه‌ی ما می‌دانیم که آن‌چه در تولید مهندسی شده باشد در اجرا دقیق‌تر بوده در پایان نتیجه‌ی قابل قبول‌تری را به ما می‌دهند. و در پایان باید گفت که ساخت و توسعه چوب های مهندسی شده‌ای مانند CLT کاملاً با پیشرفت‌های تکنولوژی در عرصه معماری بوده است. در گذشته طرح‌های معماران به صورت دستی شکل می‌گرفتند و بر روی کاغذ پیاده‌ساری می‌شند اما امروزه طراحان و نقشه‌کشان از کامپیوتر برای پیاده‌ساری تصورات خود استفاده می‌کنند و این امر سپردن صفر تا صد اجرای رویاها و تصورات یک معمار و یا طراح را به ماشین‌آلات مهندسی شده و دقیق را به ارمخان می‌آورد.

واضح و مبرهن است که تمام شدن یک پروژه با پرداخت هزینه‌ی کم و یا مناسب از اولین مواردی است که طراح قبل از پیاده سازی به آن می‌اندیشد، که چوب در این زمینه از دیگر مصالحی چون فولاد و بتن جلو زده و به انتخابی برای افراد در بسیاری از کشور‌ها تبدیل شده است و همان‌طور که می‌دانید کوتاه شدن زمان اجرای یک پروژه از هزینه‌ی بیش‌تر چلوگیری کرده و در بازده‌ی کل فعالیت کاری شما تاثیر به‌سزایی خواهد داشت که همان‌طور که گفته شد به دلیل مهندسی بودن مصالح زمان کم‌تری را نیاز دارد. مقاومت یک محصول در برابر آتش از مهم‌ترین فاکتور‌ها در انتخاب یک محصول است که چوب این ویژگی را دارا می‌باشد و از سوی دیگر چوب ماده‌ای تجزیه پذیر بوده از زمانی که یک درخت است تا زمانی که به یک پنل چوبی تبدیل شده است همواره دی اکسید کربن جذب می‌کند و این در حالیست که تولید فولاد و بتن خود زاینده حجم زیادی از دی اکسید کربن است.

از آن‌جا که استحکام پنل های CLT به دلیل ساختار لایه لایه آن در هر دو جهت بسیار زیاد بوده این امر به صورت یک جاذبه برای معماران در آمده که به دیگر خصوصیات فیزیکی و ساختاری چوب های مهندسی شده افزوده شده است.

همسویی محیط مصنوع با طبیعت

آدمی باید به آن‌چه که می‌بیند اهمیت دهد و به صورت کلی اولین خصوصیتی که از هر محصولی به نظر مشتری می‌آید جلوه‌ی زیبایی آن است. از آن‌جا که چوب بخشی از طبیعت است و به طبیعت هم بر می‌گردد هم از لحاظ زیست محیطی و هم از نقطه‌نظر زیبایی و حس بسیار مطلوبی که از دیدن آن به شما می‌دهد یک ویژگی دیگر است که ان را در دنیای امروزی که این دو بحث بسیار همه‌گیر است از دیگر محصولات متمایر می‌سازد، چرا که دیگر مصالح از مرحله‌ی تولید تا اجرا مستلزم انرژی بسیاری بوده  و حجم قابل توجهی دی‌اکسید کربن تولید می‌کنند و تولید و فرآوری چوب به مراتب انرژی کمتری صرف کرده و هم‌سو با سرچشمه‌ی خود،طبیعت می‌باشد.

حضور در طبیعت و تنفس در هوای تسفیه شده اموری هستند که به سلامت روح و جسم افراد و شهروندان کمک فراوانی کرده و حافظ شادابی افراد خواهد بود و از طرف دیگر علاقه‌ی انسان‌ها از دیرباز تا کنون در سرشت آدمی نهادینه شده است که این امر به دلیل گسترش زندگی شهری دور افتاده و دست‌یابی به آن دشوار شده است. اما از آن‌جا که انسان‌ها محیط را بنا به نیاز‌های خود تغییر می‌دهند این نیاز را هم بی‌توجه به زندگی شهری با ایجاد فضا‌های سبز برطرف می‌کنند، که البته در این بین استفاده از محصولات با متریال عالی که بتوان از آن‌ها در فضا‌های ایجاد شده استفاده کرد امری دشوار است، شرکت آرا این امر را سهل کرده به گونه‌ای که می‌توانید محصولات را درب شرکت، خانه، فضا و یا پارک مورد نظر خود دریافت کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر شما می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

شرکت آرا | تولید کننده و فروشنده‌ی مبلمان شهری چوبی | مبلمان شهری | نیمکت چوبی