گلدان چوبی فضای سبز در محیط آموزشی
تعداد بازدید: 538تعداد نظرات: 0
1398/06/06 - 15:25

گلدان چوبی فضای سبز در محیط آموزشی

زیباسازی فضای شهری از طریق نیمکت، گلدان چوبی، میز چوبی، پایه چراغ و همچنین انواع گیاهان و گونه های مختلف انجام می پذیرد اما نکته ای که در خصوص گیاهان باید به آن اشاره نماییم در نظر داشتن این مطلب است که این گیاهان نباید آلرژی زا باشند. برخی از گیاهان دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی هستند مانند کاج و اکالیپتوس با پخش اسانس منجر به از بین رفتن میکروب هاو همچنین باکتریها می شوند.

هر گونه و هر نوع ازگیاهان دارای میدان و حوزه زیست محیطی متفاوتی هستند به همین دلیل برای انتخاب مناسب گونه های گیاهی مناسب فضاهای آموزشی می بایست عوامل اصلی اکولوژیک و همچنین فاکتورهای مهم محیطی از قبیل نور، حرارت، رطوبت نسبی، شدت وزش نسیم و یا باد، ارتفاع محل و همچنین عوامل خاکی را بررسی و مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

برای درک بهتر موضوع باید نگاهی اجمالی به مقوله گیاهان از دیدگاه پزشکی نماییم.

برخی از گیاهان بسیار آلرژی زا هستند که شامل افرا، بید، چنار و نارون می شوند و متاسفانه بدون توجه به این مساله در سطح شهر بسیاری از این گیاهان دیده می شود. بعضی از گیاهان دارای خاصیت دارویی هستند که شامل سرخدار، فندق، ریحان، گل شوید، بابونه، اکالیپتوس و زیتون است که در مراکز و محیط های آموزشی در صورت استفاده می تواند کمک شایانی به سلامت فضا نماید.

گلدان چوبی در محیط آموزشی

استفاده از انواع گیاهان که دارای تنوع بسیاری در رنگ، فرم و اندازه هستند در مکان های آموزشی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و با کاربرد و ایجاد این گیاهان می توان مناظر بدیعی به وجود آورد که تاثیر بسزایی در یادگیری و آموزش خواهد داشت. در واقع طراح منظر می بایست نحوه ی رشد گیاهان مورد استفاده را تجسم نماید و با توجه به شناخت فرم گیاهان و همچنین تغییر شکل آنها در زیباسازی و طراحی سیمای محوطه و فضای سبز استفاده نمایند.

برخی از درختان را می توان به صورت تکی و برخی از آنها را حتما باید به طور دسته جمعی کاشت و با استفاده از چیدمان گلدان چوبی و گلهای رنگارنگ امکان ایجاد مناظر و محیط های بسیار جذابی وجود خواهد داشت.

جنبه ای دیگری که در خصوص کاربرد گیاهان و درختان در ایجاد مناظر و فضاهای جذاب باید در نظر گرفت ذکر این مطلب است که این المان ها باید به گونه ای انتخاب شوند که کمترین هزینه و نیروی کار با مهارت بالا برای نگهداری تحمیل نماید. همچنین میزان مصرف آب و چگونگی آبیاری آن نیز باید مورد بررسی قرار گیرد. به طور مثال چمن یکی از گیاهانی است که نیازمند آب فراوان است بنابراین در مناطق گرم و خشک که با مشکل کم آبی مواجه هستند کاشت این گیاه منطقی نخواهد بود از طرفی این گیاه به دلیل رشد سریع نیازمند کوتاه کردن و نگهداری مستمر خواهد داشت به طوری که این گیاه به عنوان گیاهی لوکس در نظر گرفته می شود. توصیه می شود از پیچ تلگرافی و عشقه به جای چمن استفاده شود.

نقش گیاهان در سالم سازی محیط

افزون بر مقوله ی زبیاسازی و زیباشناختی از دیگر اهداف ایجاد احداث فضای سبز در تصفیه و در نهایت تلطیف هوا خواهد بود. همانطور که می دانید تمام گیاهان سبز بر اثر عمل فتوسنتز گاز کربنیک محیط را جذب و در عوض اکسیژن تولید می نمایند. با توجه به موارد مذکور می توان گفت مهمترین جزء فضاهای سبز درختان و پوشش گیاهی آنجا است. هر اندازه میزان درختزار منطقه ای افزایش و میزان چمنزار آنجا کاهش یابد اثرات مفید فضای سبز به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت.