9 نکته در مورد طراحی فضاهای عمومی
تعداد بازدید: 391تعداد نظرات: 0
1399/03/31 - 12:53

9 نکته در مورد طراحی فضاهای عمومی

به طور معمول افراد نسبت به مکان هایی که با آن در ارتباط هستند توجه کمی میکنند. با این حال ، فضاهای عمومی با طراحی خوب و زیبا، کاربران را مجذوب خود می کند، مخاطبان را به خود جلب می کند و تجربه هایی جدید را ایجاد می کند.مکانهایی که برای استفاده عموم در دسترس و باز است را میتوان مکان عمومی تعریف کرد. از پارک ها تا میادین، پیاده رو ها، جاده ها و ... همگی جز امکان عمومی محسوب میشوند. به طور معمول اماکن عمومی پویا و در حال تغییر هستند.

 

به طور معمول افراد نسبت به مکان هایی که با آن در ارتباط هستند توجه کمی میکنند. با این حال ، فضاهای عمومی با طراحی خوب و زیبا، کاربران را مجذوب خود می کند، مخاطبان را به خود جلب می کند و تجربه هایی جدید را ایجاد می کند.

تعریف فضای عمومی چیست؟

مکانهایی که برای استفاده عموم در دسترس و باز است را میتوان مکان عمومی تعریف کرد. از پارک ها تا میادین، پیاده رو ها، جاده ها و ... همگی جز امکان عمومی محسوب میشوند. به طور معمول اماکن عمومی پویا و در حال تغییر هستند.

اماکن عمومی جایی است که معمولاً طراحی های معماری به کار می رود. فضاهای عمومی برای رفاه شخصی مهم هستند زیرا باعث کاهش استرس و ایجاد مکانهای دیدنی طبیعی به خصوص در مناطقی محروم شهری میشوند.

از نظر بسیاری از رشته های دانشگاهی، فضاهای عمومی، اهمیت و اثر آنها به جغرافیا، فلسفه، طراحی شهری و مطالعات فرهنگی مربوط می شود. از مکانهای ملاقات تاریخی اطراف بناهای تاریخی گرفته تا فضاهای امروزی نشان میدهد که فضاهای عمومی همواره در توسعه اجتماعی، سیاسی و اقتصادی نقشی داشته اند.

دنیای مدرن و فناوری مرتبط با آن، تأثیر زیادی در تغییر چشم انداز شهری داشته است. حتی برخی اینترنت را فضای عمومی می دانند. فضای عمومی مکانی است برای همه، فارغ از جنسیت، نژاد و سن.

 

نکاتی در مورد طراحی فضاهای عمومی

با توجه به اهمیت فضاهای عمومی و تغییر رویکرد تعامل شخصی در دنیای امروزی، در اینجا چند نکته برتر برای طراحی فضاهای عمومی آورده شده است.

 

  • کاربران را در نظر بگیرید

در هنگام طراحی فضاهای عمومی، باید روی دسترسی و قابلیت استفاده برای همه کاربران تأکید زیادی شود. در صورت نامشخص بودن و قرارگیری نامناسب ورودی ها و خروجی ها، کاربران از این فضا استفاده نمی کنند. انواع کاربران یک فضای عمومی، نقشه برداری از وسایل نقلیه، مسیرهای دوچرخه و پیاده را در نظر بگیرید و هرکدام را به وضوح مشخص کنید. مبلمان شهری را متناسب با استفاده عموم طراحی کنید به طوری پاسخگوی نیاز همه باشد.

 

  • کاربردی بودن و راحتی را با هم ادغام کنید

مسیرهای واضح و مشخص که در فضاهای عمومی تعریف شده است که علاوه بر کاربردی کردن فضا، مکانی را برای لذت بردن ایجاد میکند. وجود نیمکت ها درمسیرهای عبور به افراد این فرصت را میدهد تا کمی استراحت کنند و لذت ببرند. فراهم کردن مکانی برای توقف کردن هنگام رفتن از یک مکان به مکان دیگر، کاربران را مجبور به استراحت می کند، حتی اگر بسیار کوتاه باشد.

 

  • درگیر جامعه شوید

فضای عمومی که بدون در نظر گرفتن کاربران محلی طراحی شود، کمتر مورد توجه جامعه قرار می گیرد. با افراد آن منطقه مشورت کنید و بدانید که چه چیزی لازم دارند و چه چیزی می تواند زندگی روزمره آنها را تسهیل کند. چگونگی تعامل مردم با فضای عمومی ، و با دیگران در، چگونگی ظاهر و عملکرد فضا را مشخص خواهد کرد.

 

  • برای فضاهای عمومی سرپناه در نظر بگیرید

سرپناه ضروری نیست و مطمئناً ممکن است برای فضاهای عمومی خاص امکان پذیر نباشد، با این حال می تواند در برخی مکان ها بسیار عالی باشد. فضاهای باز در روزهای گرم تابستان بسیار محبوب است، به کاربران این امکان را می دهد تا از خورشید و آب و هوا استفاده کنند. با این حال، هوای بد می تواند فضاهای عمومی را نامطلوب کند و به طور حتم کاربران را از نشستن روی نیمکت های مرطوب یا چمن گل آلود منصرف میشوند. فضای عمومی خود را برای استفاده حداکثر در تمام آب و هوا و در تمام طول سال طراحی کنید.

 

  • متناسب با محیط اطراف طراحی کنید

برخی از شهرها به دلیل سبکهای خاص معماری یا مصالح ساختمانی خاص مشهور هستند. حتماً فضاهای عمومی را با مضامین و تصویری که مردم از آن منطقه در ذهن خود دارند طراحی کنید. اگر ساختمانهای منطقه با آجر قرمز ساخته شده اند، آجر قرمز را در طراحی آن قرار دهید. اگر این شهر به خانه های ماسه سنگی مشهور است ، ماسه سنگ را در نظر بگیرید. نیازی به استفاده از مواد مشابه نیست، اما بهتر است به سبک های محلی آگاهی داشته باشید و از آن در طراحی استفاده کنید.

 

  • آن را ساده نگه دارید

سادگی را در طراحی فضاهای شهری مد نظر قرار دهید. طراحی فضاهای عمومی همیشه ارائه مدرن ترین معماری نیست بلکه درعوض ایجاد فضاهای کاربردی و زیبا برای تعامل راحت تره افراد با محیط است. بنابراین یک طراحی ساده متناسب با هدف ایجاد کنید.

 

  • متریال مناسب را انتخاب کنید

فضاهای عمومی باید به گونه ای طراحی شود که حداقل تعمیر و نگهداری را نیاز داشته باشد، بنابراین متریال مناسب را استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که این متریال در طول سالها محکم هستند و برای کاهش تأثیرات زیست محیطی پایدار است. تفکر صحیح اولیه و برنامه ریزی فراوان باعث کاهش هزینه ها در طولانی مدت می شود و ماندگاری فضای عمومی را تضمین می کند.

استفاده از چوب را برای فضای عمومی خود در نظر بگیرید. چوب مزایای بسیاری در طراحی فضاهای عمومی به ویژه مبلمان شهری دارد. استفاده از چوب علاوه بر سادگی مدرنیته را به همراه دارد و به پایداری محیط زیست کمک میکند.

 

  • اطمینان حاصل کنید که فضاها به خوبی روشن هستند

فضاهای عمومی کاملاً نورپردازی شده جذاب تر و امن تر هستند. در حین استفاده از فضای روشن، کاربران احساس امنیت بیشتری خواهند کرد. به طور مثال نور مناسب در شب برای مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری بسیار حائز اهمیت است زیرا از علاوه بر نشان دادن مسیر به حفظ سلامتی و دور نگه داشتن آنها از خطر کمک میکند.

 

  • از عناصر طبیعت استفاده شود

عناصر طبیعت به ویژه در شهرهایی که بتن غالب است مهم است. فضای سبز و گل ها  را برای بهتر کردن و از بین بردن هرگونه یکنواختی با محیط ترکیب کنید. استفاده از گیاهان و درخت ها باعث کاهش استرس و افزایش آرامش میشود.

 

بیشتر بخوانید: فضاهای عمومی شهری و تاثیر آن بر زندگی شهروندان

 

 

 

مبلمان شهری آرا | معتبرترین مرجع خرید و فروش مبلمان شهری | مبلمان شهری چوبی | نیمکت چوبی