مزایا استفاده از چوب ترموو کاج در ساخت مبلمان شهری
تعداد بازدید: 401تعداد نظرات: 0
1399/04/21 - 14:07

مزایا استفاده از چوب ترموو کاج در ساخت مبلمان شهری

ساخت محصولات باکیفیت و درعین‌حال حفظ زیبایی یکی از اهداف اصلی شرکت آرا می‌باشد، شرکت آرا برای ساخت مبلمان شهری و کلیه تولیدات خود از چوب‌های وارداتی استفاده می‌کند، و اکثر چوب‌های استفاده‌شده در ساخت محصولات ما از چوب‌های سوزنی‌برگ به‌خصوص چوب ترموو درخت کاج است. در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوعات زیر بپردازیم: ۱- چوب ترموو چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟۲- مزایای چوب درخت کاج چیست؟۳- چوب وارداتی نسبت به چوب داخلی چه مزایایی دارد؟

ساخت محصولات باکیفیت و درعین‌حال حفظ زیبایی یکی از اهداف اصلی شرکت آرا می‌باشد، شرکت آرا برای ساخت مبلمان شهری و کلیه تولیدات خود از چوب‌های وارداتی استفاده می‌کند، و اکثر چوب‌های استفاده‌شده  در ساخت محصولات ما از چوب‌های سوزنی‌برگ به‌خصوص چوب ترموو درخت کاج است. در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوعات زیر بپردازیم:

۱-    چوب ترموو چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

۲-    مزایای چوب درخت کاج چیست؟

۳-    چوب وارداتی نسبت به چوب داخلی چه مزایایی دارد؟

 

چوب ترموو چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

حتی وایکینگ‌های باستان هم می‌دانستند که هنگام ساختن نرده‌های دفاعی برای استحکامات، قسمت‌های  ساخته‌شده از چوب با سطح سوخته از قسمت‌هایی که هیچ فرآیندی روی آنها انجام‌نشده دوام بیشتری دارد. مطالعات در مورد فواید احتمالی اصلاح حرارتی چوب از اوایل دهه ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ در اروپا و ایالات‌متحده آغاز شد، اما روند تولید هرگز به مقیاس صنعتی نرسید. چند دهه بعد، موسسه تحقیقاتی فنلاند به این ایده علاقه‌مند شد و درنتیجه، فرآیند ترموو اختراع شد و این نام تجاری در پایان دهه ۱۹۹۰ در فنلاند راه‌اندازی شد.

در فرآیند ترموو فقط از گرما (بین ۱۹۰-۲۱۲ درجه سانتی‌گراد) و بخار استفاده می‌کند. محصولات نهایی کاملاً طبیعی و عاری از مواد افزودنی شیمیایی هستند. این فرآیند به خصوصیات طبیعی چوب احترام می‌گذارد. فرآیند تولید انحصاری مبتنی بر اصلاح حرارتی تدریجی چوب است، که در آن خصوصیات شیمیایی و فیزیکی چوب دستخوش تغییر دائمی می‌شودیک علامت تجاری ثبت‌شده است و فقط می‌تواند توسط شرکت‌های عضو انجمن بین‌المللی ترموو استفاده شود و کیفیت تولید ترموو توسط یک حزب مستقل و خارجی کنترل می‌شود.

 

خصوصیات و ویژگی‌های ترموو

این فرآیند باعث ایجاد تغییرات شیمیایی و ساختاری در چوب می‌شود و بنابراین برخی از خصوصیات و ویژگی‌های آن را تغییر می‌دهد. برخی خصوصیاتی که ترموود را این‌چنین محبوب کرده است شامل موارد زیر است:

پایداری: گرمای شدیدی که چوب در فرآیند تولید در معرض آن قرار می‌گیرد باعث می‌شود تا داخلی‌ترین قیمت چوب (به‌اصطلاح مغز چوب) کاملاً خشک شود و تمام رطوبت و صمغ از چوب جدا شود. بنابراین، ترموو نسبت به تغییرات رطوبت بسیار مقاوم‌تر از چوبی است که بر روی آن هیچ فرآوری انجام‌نشده (خطر تورم، ترک‌خوردگی و انقباض کاهش می‌یابد) و به آن اجازه می‌دهد تا شکل خود را به‌مراتب بهتر حفظ کند. چوب حتی در دماهای بالا نیز صمغ را ترشح نمی‌کند.

سازگار با محیط‌زیست: چوب نرم که برای تولید ترموو استفاده می‌شود از جنگل‌های دارای مجوز PEFC تأییدشده سرچشمه می‌گیرد و ازآنجایی‌که هیچ ماده شیمیایی یا مواد خارجی در حین تولید آن استفاده نمی‌شوند، چوب ترموو را به یک ماده سازگار با محیط‌زیست تبدیل می‌کند که تنها با استفاده از روش‌های طبیعی تولید می‌شود.

مقاومت در برابر پوسیدگی و قارچ‌ها: به دلیل گرمای بسیار زیادی که چوب در معرض آن قرار می‌گیرد، همی سلولزهای چوب از بین می‌رود و چوب دیگر حاوی مواد مغذی مناسبی نیست که باعث رشد و توسعه پوسیدگی و قارچ‌ها شود. 

افزایش طول عمر: هنگامی‌که چوب گرما می‌بیند، طول عمر آن طولانی‌تر می‌شود. این به میزان و مدت‌زمانی که گرما مبیند به شتگی دارد. اما به‌طورکلی هرچه دما بیشتر باشد، طول عمر آن نیز بستگی دارد.

افزایش خاصیت عایق بودن چوب: چوب‌هایی که با گرما فرآوری شده‌اند بسیار متخلخل‌تر از چوب‌های فرآوری نشده هستند و بسیار خاصیت عایق‌بندی آن‌ها را بهبود می‌بخشد.

قابل بازیافت: چوب‌های ترموو کاملاً قابلیت بازیافت دارند.

 

مزایای چوب درخت کاج چیست؟

درختان کاج یک درخت چوب نرم محسوب می‌شوند، به این معنی که چوب آنها نرم‌تر از انواع چوب سخت است. درختان کاج در سراسر جهان رشد می‌کنند، کاج از سختی و مقاومت زیادی در برابر ضربه برخوردار است و این باعث می‌شود آن را برای ساخت قطعات مبلمان انتخاب مناسبی باشد. تمایل به کاج با توجه به ماهیت نرم‌تر آن در مرحله ساخت مبلمان راحت‌تر است. به همین دلیل چوب اصلی که در ساخت مبلمان شهری شرکت آرا همچون نیمکت‌ها، سطل‌های زباله، پایه‌های روشنایی، فلاوربلاکس ها و ... استفاده می‌شود چوب درخت کاج است.

کاج دارای رنگ روشنی است، معمولاً با ظاهری خامه‌ای سفید موجود است، اگرچه که می‌تواند سایه رنگ‌های متفاوتی داشته باشد. برخی از گونه‌ها رنگی بسیار سفید هستند. برخی دیگر به زرد متمایل می‌شوند. رنگ روشن کاج این امکان را می‌دهد تا کاج را به‌آسانی رنگ کرد، که علاوه بر زیبایی می‌تواند چوب را در برابر اشعه UV  محافظت کند.

آیا چوب کاج برای مبلمان مناسب است؟

ازآنجاکه تنوع چوب کاج بسیار زیاد است، بسته به هدف شما انتخاب خوبی برای مبلمان است. کاج ماده‌ای مقاوم در برابر ضربه و مناسب برای مبلمان است.

مزایای چوب کاج برای ساخت مبلمان:

قیمت: مبلمان کاج اغلب ارزان‌تر از سایر چوب‌ها هستند. رشد سریع درختان کاج دلیل اصلی این اختلاف قیمت است. درختان کاج به مراقبت و به زمان کمتری برای بازاریابی نیاز دارند، که این امر به تولیدکنندگان این امکان را می‌دهد تا چوب را باقیمت کمتری بفروشند. اگر بیشتر به قیمت توجه می‌کنید، کاج گزینه‌ای جذاب است.

رنگ: به دلیل رنگ روشن کاج، مطابقت با محیط را افزایش می‌دهد. کاج از زیبایی ظاهری متنوع برخوردار است که شما می‌توانید محصولات موردنیاز خود را مثل نیمکت چوبی را با رنگ‌های مختلف دیوار و سایر جزئیات محیط در هماهنگ کنید.

امکان تغییر رنگ: این مزیت به شما گزینه‌های متنوعی به شما می‌دهد. و می‌توانید به‌راحتی متناسب با محیط رنگ چوب را تغییر دهید.

وزن کم: درحالی‌که مبلمان ساخته‌شده از کاج هنوز هم نسبتاً سنگین و محکم است، اما کاج از سایر چوب‌ها سبک‌تر است. وقتی وزن قطعات سبک‌تر می‌شود وزن کلی نیز سبک‌تر است. جابه‌جایی مبلمان با وزن کمتر راحت‌تر است، بنابراین اگر دوست دارید ظاهر محیط خود را تغییر دهید، کاج را در نظر بگیرید.

مقاومت در برابر ضربه: کاج در برابر ضربه مقاوم است، که باعث به حداقل رسیدن آسیب براثر ضربه می‌شود.

 

چوب وارداتی نسبت به چوب داخلی چه مزایایی دارد؟

اولین تفاوت مهم بین چوب‌های وارداتی و داخلی به نحوه برداشت و استفاده از جنگل‌ها مربوط می‌شود. در سایر کشورها شرکت‌هایی که در حوزه چوب و تولید چوب فعالیت می‌کنند، با در اختیار داشتن بخشی از جنگل‌ها و قطع درختان، مجدداً همان منطقه را درختکاری می‌کنند، ازآنجاکه درختان کاج خیلی سریع رشد می‌کنند، درختان قطع‌شده به‌زودی با رشد جدید جایگزین می‌شوند. درختان کاج در مزارع با تأثیر اندکی روی زیستگاه‌های طبیعی رشد خوبی دارند. پس درواقع با مسئله‌ای به نام تخریب جنگل که در ایران به‌شدت با آن مواجه هستیم روبه‌رو نخواهیم بود، متأسفانه در ایران فقط جنگل‌ها تخریب می‌شوند و جایگزین نمی‌شوند، استفاده از چوب وارداتی مسلماً دارای قیمت بالاتری است، اما حفظ محیط‌زیست و کمک به محیط‌زیست ارزش هزینه کردن را دارد. 

دومین تفاوت بین چوب‌های وارداتی و داخلی، مربوط به فرآوری‌هایی است که روی چوب‌های انجام می‌شود، بر روی چوب‌ها فرآوری‌های مختلفی ازجمله KD، اشباع و ترموو انجام می‌پذیرد. هر شرکتی برای ترموو کردن چوب از فرمول خاصی استفاده می‌کند که مختص به خود آن شرکت است و فرمول آن را در اختیار هیچ‌کس قرار نمی‌دهند، به دلیل تجربه بیشتر و همچنین دانش فنی بالاتر چوب‌های ترموو وارداتی از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار هستند.

با توجه به مجموعه توضیحاتی که در این مقاله گفته شد چوب ترموو کاج وارداتی می‌تواند یکه گزینه مناسب برای ساخت محصولات شهری باشد که شرکت آرا نیز برای ساخت مبلمان شهری از آن استفاده می‌کند. شما هم می‌توانید با انتخاب این نوع چوب به محیط‌زیست کمک کنید و همچنین کیفیت را برای خود به ارمغان آورید.

مبلمان شهری آرا | معتبرترین مرجع خرید و فروش مبلمان شهری | مبلمان شهری چوبی | نیمکت چوبی