آیکیا بزرگترین خرده فروشی مبل جهان را میشناسید؟
تعداد بازدید: 1518تعداد نظرات: 0
1399/07/13 - 13:01

آیکیا بزرگترین خرده فروشی مبل جهان را میشناسید؟

آیکیا یکی از معروف ترین و در عین حال بزرگترین خرده فروشی مبلمان در جهان می باشید که همه آن را با نام نوآوری و خلاقیت می شناسند با ما همراه باشید تا بیشتر با این برند جهانی آشنا شوید.

در دنیا شرکت های زیادی وجود دارند که به طراحی و تولید مبلمان های اداری، شهری، خانگی و .... مشغول هستند ولی در این بین یک نام از سایر دارای معروفیت بسیار بیشتری می باشد. IKEA  (آکیا) یکی از بزرگترین تولید کنندگان و فروشدگان مبلمان خانگی است.

ایکیا چند سال نام بزرگترین فروشنده مبلمان را بر دوش می کشید. این شرک بین المللی بزرگ در سوئد تاسیس شده است و جالب است که بنیان‌گذار این شرکت، اینگوار کامپراد بوده و در سال ۱۹۴۳، در سن ۱۷ سالگی این شرکت را تاسیس کرده است.

داستان نام گذاری این شرکت از کجا شروع شد؟

اغلب نام گذاری ها با هدف های خاصی صورت می پذیرت و در این بین ایکیا نیز بی نصیب نمانده است. این نام از حروف ابتدایی موسس آن یعنی Ingvar kamprad آمده است و دو حرف بعدی نیز Elmtaeyd از محلی که در آن بزرگ شده و Agunnaryd شهر محل زندگی اش می باشد.

دلیل معروف شدن این برند چیست؟

شاید برای شما این سوال به وجود آمده باشد که چرا آیکیا به این میزان معروف شده است. دلیل آن ساده است، آیکیا همیشه طراحی های بسیار مدرنی داشته از طرفی طراحی های فروشگاه های خودش بسیار خیره کننده می باشد. البته این دو تنها دلایل معروفیت این برند جهانی نیست و موارد بسیاری دیگر مانند احترام همیشگی به طبیعت از دلایل معروفیت آن می باشد.

آیکیا با برنامه های کنترل هزینه، جزئیات عملیاتی و کیفیت همیشگی خود موفق شده است که هزینه های خود را به شدت کاهش دهد که سبب می شود قیمت محصولاتش نیز کاهش پیدا کند.

آیکیا بزرگ ترین خورده فروشی مبل دنیا

تاریخچه تعجب آور آیکیا!

این شرکت درست زمانی که اینگوارد تنها 17 سال سن داشت تاسیس شد. تمرکز اولیه این شرکت، فروش محصولات و ارسال آن ها با پست بوده.  اینگوار ۱۷ ساله، پول تاسیس شرکت را از جایزه‌ای که پدرش برای موفقیت تحصیلی به او داده بود، بدست آورد و محصولات اولیه‌ی شرکت او، انواع خودکار، کیف پول، قاب عکس، ساعت، جواهرات و جوراب بودند که با قیمت پایین تر از بازار به فروش می رسیدند.

درست در سال 1945 بود که اولین آگهی آیکیا در روزنامه های محلی چاپ شد.اینگوار در آن زمان می توانست به صورت مستقل محصولات خود را به فروش برساند و ماشین هایی که محصولات خریداران را تحویل می دادند ماشین های حمل شیر بودند.

آغاز فروش مبلمان توسط آیکیا  پنج سال بعد از تاسیس آن شروع شد. چوب های مبلمان آیکیا از زمین های اطراف محل زندگی اینگوار بدست می آمد و بعد از پاسخ مثبت بازار به تولیدات این شرکت، اینگوار شروع به توسعه خط تولید خود کرد. در سال 1951، شرکت با تکیه بر افزایش فروش، اولین کاتالوگ رسمی محصولاتش را منتشر کرد و این کاتالوگ، امروزه هم به‌عنوان یکی از نمادهای برند آیکیا شناخته می‌شود.

در سال 1953 بود که اولین نمایشگاه محصولات ایکیا در سوئد برگزار شد. این اتفاق، یکی از سرنوشت ساز ترین اتفاقات تاریخ ایکیا است؛ چرا که کاربران از آن پس می‌توانستند محصولات این شرکت را پیش از خرید مشاهده و از نزدیک لمس کنند. شروع این نمایشگاه، در جریان رقابت شدید این شرکت با یکی دیگر از تولید کنندگان مبلمان در سوئد بود. هر دوی این شرکت‌ها، سیاست کاهش قیمت را برای رقابت برگزیدند تا این که ابهام در کیفیت کالاها در میان مردم به وجود آمد. ایکیا با تاسیس این نمایشگاه، کیفیت بالای محصولات خود را از نزدیک در معرض نمایش گذاشت و به‌نوعی در رقابت پیروز شد.

آیکیا خلاق ترین در زمینه تولید مبلمان

توطئه بر علیه آیکیا

بعد از مشاهده رشد سریع ایکیا توسط رقبا توطئه ای بر علیه این شرکت صورت پذیرفت. شرکت های رقیب در این توطئه تصمیم گرفتند که به واسته تامین کنندگان این شرکت جوان را تحریم کنند. همین تحریم ها سبب شد که ایکیا در طراحی های خود به خودکفایی برسد. در نتیجه این طراحی ها یکی از کارگر های این شرکت مبل هایی را طراحی کرد که با جدا شدن پایه های آن امکان حمل و نقل آن بسیار راحت تر می شد و این بود آغازی برای تولید محصولات مونتاژی توسط آیکیا.

اولین فروشگاه های آیکیا

اولین فروشگاه ایکیا در سال 1958 تاسیس شد که مساحت آن معادل 6700 متر مربع بود و در زمان خود یکی از بزرگترین نمایشگاه های مبل در منطقه اسکاندیناوی بود است. یکی از طراحی‌های معروف IKEA در لوازم خانگی، TORE نام داشت که به افزایش مکان نگهداری در تجهیزات خانه و آشپزخانه مشهور بود. این طراحی در سال ۱۹۵۸ و توسط یکی از کارمندان این شرکت به نام گیلیس لاندگرن خلق شد. البته این طراحی پیش از آن در محصولات مخصوص آشپزخانه‌ی شرکت استفاده شده بود و لاندگرن آن را برای تجهیزات خانگی دیگر و خصوصا کشوها بهینه‌سازی کرد.

شروع توسعه ایکیا در جهان

نروژ اولین کشوری بود که این شرکت در سال 1963 شعبه ای در آن تاسیس کرد.  تنها دو سال پس از این اتفاق، توسعه‌ی این برند نیز با قدرت بیشتری پیشرفت کرد و بزرگترین فروشگاه آن ها در استکهلم تاسیس شد. این فروشگاه عظیم، ۳۱ هزار متر مربع مساحت داشت و هزاران نفر برای تماشای مراسم افتتاحیه آن، در محل فروشگاه حضور پیدا کردند. طراحی این فروشگاه با الهام از موزه‌ی Guggenheim در نیویورک، به شکل دایره ای بود.

این برند بعد از نروژ به سراغ دانمارک و سوئیس رفت. بعد از آن فروشگاه های این برند در کپنهاگ و زوریخ و در سال های 1969 و 1973 تاسیس شدند.آلمان بزرگترین میزبان شرکت سوئدی می باشد و اولین شعبه این برند در سال 1974 و در شهر مونیخ افتتاح شد.

نوآوری های آیکیا پایان نیافت و بار دیگر دست به خلاقیت زد. در آن زمان این برند رو به پیشرفت در طراحی های خود از پارچه کتان استفاده کرد. در سال 1973 بود که برای اولین بار کتان استفاده شد و جایگزینی آن سبب شد تا به شدت در هزینه های این شرکت صرفه جویی شود.

خروج این برند از اروپا

اولین هدف غیراروپایی برند ایکیا، کشور استرالیا بود و فروشگاه آنها در سال ۱۹۷۵ در شهر سیدنی راه اندازی شد. کانادا، اولین کشوری آمریکایی بود که این برند به سراغ آن رفت و ونکور مقصد بعدی آن ها بود. پس از نوبت آسیا بود و سنگاپور به‌عنوان اولین کشور آسیای شرقی برای فعالیت آیکیا انتخاب شده و اولین فروشگاه در سال ۱۹۷۸ در این کشور تاسیس شد. کشورهای اروپایی دیگر مانند اتریش و هلند نیز در سال‌های بعد وقبل از پایان دهه ۱۹۷۰، شاهد حضور فروشگاه ‌های IKEA بودند.

توسعه این برند همچنان ادامه داشت به طوری که در سال 1981 در شهر پاریس شعبه ای تاسیس نمود و سپس در سال 1984 اولین فروشگاه خود را در بلژیک تاسیس نمود. ولی همچنان یکی از بزرگترین بازار های دنیا همچنان در آن شعبه ای از آیکیا دیده نمی شد. آمریکا، بازاری که همه ی تولید کنندگان علاقه به حضور در آن را داردند. در سال 1985 بود که این برند سوئدی پا به آمریکا گذاشت و در فیلادلفیا اولین فروشگاه خود را تاسیس نمود.

 

تغییرات اساسی در سال 1999

در سال ۱۹۹۹، چندین اتفاق مهم در آیکیا رخ داد. مدیرعامل این شرکت یعنی آندرس موبرگ جای خود را به مدیر جوان‌تر یعنی آندرس دالویگ داد. تعداد کارمندان این شرکت به بیش از ۵۰ هزار نفر رسیده و ۲۹ کشور جهان،‌ میزبان محصولات و شعبات آن ها بودند. بی شک آیکیا زحمات کارمندان خود را بی پاسخ نمی گذاشت و با برگزاری رویدادی در تارخ ۹ اکتبر آن سال تحت عنوان Big Thank You ، تمامی درآمد فروش شرکت در سرتاسر جهان را بین کارمندان تقسیم کردند.

با آیکیا بیشتر آشنا شوید

ساخت خط ریل اختصاصی توسط آیکیا

بعد از پیشرفت های بسیار زیاد این شرکت تصمیمی جالبی در آن گرفته شد. با افزایش تولید و گسترش تجارت این شرکت خط ریلی را از آلمان به سوئد راه اندازی کرد تا در بتواند مواد اولیه خود را راحت تر تامین کند. این خط راه آهن در هفته 5 سفر را انجام می داد. البته مدیریت این خط ریلی در سال 2004 به شرکتی دیگر واگذار شد ولی آیکیا همچنان از آن استفاده می کند.

از آخرین تغییرات و اتفاقات رخ داده در تاریخچه‌ی آیکیا می‌توان به تاسیس برند مستقل IKEA Food برای تامین غذاهای عرضه شده در رستوران‌های این شرکت اشاره کرد. اتفاق مهم دیگر، انتصاب مدیرعامل کنونی این شرکت یعنی مایکل اولسون است که در سال ۲۰۰۷ به سمت ریاست و مدیریت عامل این شرکت رسید. البته مدیریت هولدینگ اصلی در حال حاضر بر عهده‌ی جاسپر برودین است.

طبق آخرین آمار ارائه شده از برند ایکیا، درآمد این شرکت را در سال ۲۰۱۶ حدود ۵.۵ میلیارد دلار عنوان شده است. این برند در حال حاضر در رتبه‌ی ۴۰ام برترین برندهای جهان از نگاه نشریه‌ی فوربس می باشد. آیکیا در چند سال اخیر هم از غافله‌ی محصولات هوشمند و مدرن عقب نمانده و فعالیتی جدی در عرضه‌ی لوازم خانگی الکتریکی مانند لامپ‌ و تلویزیون های هوشمند داشته است.

شرکت آرا با داشتن چندین سال سابقه در طراحی و تولید انواع مبلمان های شهری مانند نیمکت های چوبی، سطل زباله چوبی، گلدان چوبی، پایه روشنایی و .... و استفاده از چوب های وارداتی ترمو و اشباع شده می تواند بهترین مبلمان های شهری مورد نظر شما را بسازد. فقط کافی است با شماره 71162_021 تماس حاصل فرماید یا بر روی عکس زیر کلیک نماید تا به صفحه تماس با ما منتقل شوید.

تماس با ما

ویژگی های گلدان چوبی و راهنمای خرید گلدان چوبی شهری
1400/12/18 - 10:22

ویژگی های گلدان چوبی و راهنمای خرید گلدان چوبی شهری

گلدان چوبی شهری یکی از زیباترین نمونه های گلدان برای استفاده در محوطه های مختلف است. این محصول باعث ایجاد یک فضای کاملا طبیعی و با زیبایی منحصر به فردی می شود. برای بسیاری از کسانی که به دنبال ایجاد یک فضای ارگانیک و طبیعی هستند، پیشنهاد بسیار مناسبی است. استفاده از یک گلدان چوبی در مقایسه با سایر نمونه‌های گلدان در یک محوطه یا فضای شهری، می‌تواند حس متفاوتی را در افراد ایجاد کند. این گلدان ها باعث برقراری یک ارتباط عمیق تر با طبیعت می شوند که در کنار سایر المان های چوبی کاربرد بسیار زیبایی برای استفاده در محوطه ها و معابر مختلف شهری را دارند. انواع مدل های گلدان چوبی جدا از تمام ویژگی هایی که دارند، از ظاهری متفاوتی نسبت به سایر گلدان ها برخوردارند. چون از مواد طبیعی ساخته شده اند و یک حس طراوت و دلنشینی را در محوطه ایجاد می کنند. همین امر باعث شده است تا بسیاری از طراحان فضاهای سبز کاربرد گلدان های چوبی را در اولویت های خود قرار دهند.