چگونه با بکار بردن درست رنگ ها محیطی ایده آل را به وجود بیاوریم؟
تعداد بازدید: 368تعداد نظرات: 0
1399/05/25 - 13:03

چگونه با بکار بردن درست رنگ ها محیطی ایده آل را به وجود بیاوریم؟

یکی از مهم ترین قسمت ها در طراحی دکوراسیون داخلی رنگ ها می باشند. استفاده درست از رنگ باعث می شود که طراحی شما بیشتر به چشم بیاید و در نقطه مقابل استفاده نادرست از آن ها سبب مشکلاتی زیادی خواهد شد.

طراحی دکوراسیون داخلی از مفاهیمی می باشد که در آن چندین فاکتور به طور همزمان رعایت شود. انتخاب رنگ و به طور کلی رنگ بندی در طراحی های داخلی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در صورت داشتن وسایلی بسیار شیک و گران قیمت تنها عاملی که باعث می شود به چشم نیایند انتخاب رنگ بندی نادرست می باشد. رنگ ها دارای ماهیت های خاصی هستند که باید آن ها را شناخت زیرا در غیر این صورت ممکن است با انتخاب چند رنگ فضایی کاملا سرد را به وجود بیاورید.

به طور کلی رنگ ها در زندگی واقعی وجود خارجی ندارند و تنها به دلیل وجود اثر امواج الکترومغناطیسی که در ذهن ما وجود دارد رنگ ها تعریف شده اند. در صورت عدم وجود این انواج رنگ ها برای ما تعریفی نداشتند به همین دلیل دنیای پیش روی ما کاملا یک نواخت دیده می شد. رنگ در زندگی انسان ها دارای اهمیت بسیار زیادی است و در صورت نبود آن ها ممکن است با مشکلات روحی و اجتماعی بسیار زیادی رو به رو شویم.

رنگ ها عاملی باعث پایدار شدن احساسات و خلق و خوی انسان ها هستند به همین دلیل برای طراحان دکوراسیون های داخلی رنگ جایگاه ویژه ای دارد. ایجاد تنوع در رنگ بندی، انتخاب درست آن ها و ... با توجه به روانشناسی رنگ ها به وجود می آید به همین دلیل در این زمینه باید شناخت کافی از ویژگی های رنگ ها داشت. با ما همراه باشید تا رفتار های مختلف رنگ ها بیشتر آشنا شویم.

رنگ ها به چند دسته تقسیم بندی می شوند؟

رنگ ها دارای امواج حسی هستند که به وسیله نور آن ها را در انسان ها پدید می آورند. حس های نظیر خوشحالی، هیجان، آرامش و ... با درک روانشناسی رنگ ها که به راحتی منتقل می شوند. رنگ ها با توجه به نژاد، جنسیت، محل زندگی، فرهنگ و ... بر روی افراد اثرات خاصی می گذارد ولی به طور کلی موضوع مهم این است که تمام انسان ها به رنگ عکس العمل نشان می دهند.

به طور کلی رنگ ها به سه دسته اصلی تقسیم بندی می شوند و ما بقی رنگ ها زیر مجموعه آن ها هستند.

رنگ های گرم: قرمز – زرد – نارنجی

چنین رنگ هایی حس سر زندگی و هیجان را به انسان ها منتقل می کنند و استفاده از آن ها تاثیرات بسیار مثبتی بر روی روحیه افراد ساکن در منازل می گذارد.

رنگ های سرد: آبی – سبز – بنفش

چنین رنگ هایی حس آرامش را به انسان القا می کنند و استفاده کردن از آن ها در مکان های مناسب دارای تاثیر بسیار زیادی هستند.

رنگ های خنثی: سفید – مشکی – خاکستری

چنین رنگ هایی دارای انعطاف پذیری بالایی هستند و می توانید از آن ها در کنار رنگ های سرد و گرمی به راحتی استفاده کنید. رنگ های خنثی دارای اهمیت زیادی در دکوراسیون داخلی هستند.

نقش رنگ در دکوراسیون داخلی

قرمز، رنگی هیجان انگیز

این رنگ به دنبال خود هیجان، اشتیاق، خطر و قدرت را وارد خانه شما خواهد کرد. قرمز دارای محدودیت سنی خاصی نمی باشد و باعث نزدیکی اشخاص به یکدیگر خواهد شد. البته با تمام ویژگی های مثبتی که این رنگ دارد نباید از آن به میزان بسیار زیاد استفاده کرد. استفاده بیش از حد باعث می شود که خانه از حالت عادی خود خارج شود.

یکی از نکات جالبی که در مورد این رنگ در دکوراسیون داخلی وجود دارد این است که باعث تهیج و افزایش اشتها شده به همین دلیل از آن در رستوران ها و فسد فود ها استفاده می شود.

زرد رنگی برای همدردی

برای شناخت محتوای کلی و فهم عمیق باید درمورد رنگ ها مطالعاتی انجام داد ولی مطالعه کردن کافی نیست و باید آزمایش های روانشناختی بر روی انسان ها نیز صورت پذیرد. با توجه به مطالعات صورت گرفته رنگ زرد حس همدردی، رفاه، گرما و حتی بزهکاری را به ارمغان می آورد. استفاده از این رنگ به طور زیاد توصیه نمی شود زیرا بر خلاف تصور عموم که باعث حس خوب و اشتیاق می شود، باعث افزایش اظطراب و تغییر جو خواهد شد.

این رنگ به طور کلی هشدار گونه می باشد و در علائم راهنمایی و رانندگی نیز آن ها را مشاهده خواهید کرد.

نارنجی رنگی مفرح

رنگ قرمز در دل خود دارای یک خوشنت و تکاپویی می باشد که باعث می شود افرادی که به آن علاقه دارند نتوانند استفاده مناسب را از قرمز ببرند پس نارنجی جایگزین بسیار مناسبی برای این رنگ است.

این رنگ در دل خود دارای رفاه، انرژی و گرمایی است که بیشتر کودکان آن را دوست دارند. نارنجی باعث می شود که صمیمیت در بین افراد جامعه افزایش پیدا کند و انرژی  سرتاسر خانه شما را فرا بگیرد.

اهمیت رنگ در طراحی داخلی

آبی مناسب برای آرامش

یکی از رنگ هایی که تاثیر بسیار مناسبی بر روی ذهن انسان دارد آبی می باشد. آبی حس آرامش و سکون را به انسان ها منتقل می کند به همین دلیل انتخابی بسیار مناسب برای اتاق خواب، دست شویی و حمام است. استفاده بیش از حد این رنگ توصیه نمی شود زیرا ممکن است بعد از مدتی افسردگی به سراغ شما بیاید.

بهتر است برای تکمیل کردن این رنگ از سفید و زرد کمک بگیرید تا نگرانی برای تکامل رنگ ها در فضای خانه خود نداشته باشید.

سبز القا کننده طبیعت

این رنگ الهام گرفته از طبیعت است و وقتی طراحی دکوراسیون داخلی به چنین رنگی ختم می شودامید به زندگی و موفقیت را با خود به همراه دارد. این رنگ دارای تطبیق بالا با سایر رنگ ها می باشد. نقش این رنگ در دکوراسیون داخلی طراوت و تازگی است و یکی از بهترین مکمل های آن رنگ سفید می باشد.

بنفش رنگی قابل احترام

بنفش قابلیت استفاده بالا در کنار رنگ های خنثی را دارد و استفاده آن در کنار جواهرات بسیار عالی و زیبا می باشد. بنفش از رنگ های مورد علاقه دختران می باشد به طوری که در اتاق خواب دختران از این رنگ استفاده های زیادی می شود. این رنگ یک رنگ سلطنتی به حساب می آید و نقش آن در دکوراسیون داخلی لوکس بودن است.

مشکی رنگی برای ترکیب شدن

مشکی رنگی برای نا ملایمتی هاست و با استفاده از آن کمی حس غم را به وجود می آورید. این رنگ در فضا های بسته و کوچک در کنار مکمل های خود مانند طلایی و قرمز دارای کاربرد بسیار زیادی می باشد. یکی از استفاده های دیگر این رنگ برای نشان دادن سایر رنگ ها در دکورسیون داخلی است.

سفید رنگی صلح جو

این رنگ نماد صلح و تازگی است و استفاده از آن در طراحی های داخلی مدرن بسیار مرسوم می باشد. این رنگ دارای طرفداران بسیار زیادی است و یکی از بهترین گزینه های پوشناندن سقف و دیوار هاست. سفید با سایر رنگ ها به راحتی ترکیب می شود و نیازی ندارید که نگران ترکیب آن با سایر رنگ ها باشید. استفاده زیاد از این رنگ باعث می شود که حسی سرد و بی روحی به ساکنان منزل شما منتقل شود. نقش این رنگ کاربردی دکوراسیون داخلی پاکی و ثبات است.

توضیحی مختصر از انواع رنگ ها و ویژگی های آن ها به شما دادیم. شناخت ویژگی های رنگ ها در طراحی های داخلی دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. همانطور که مطالعه کردید نمی توان از رنگ های بخصوصی در طراحی های داخلی استفاده کرد و باید آن ها را در کنار سایر رنگ ها در دکوراسیون داخلی به کار برد. استفاده از بعضی رنگ ها موجب بزهکاری و خشونت و بعضی دیگر موجب سردی و افسردگی می شود.

شما می توانید از سایت مبلمان شهری پارس آرای برای منزل و دکوراسیون داخلی خود محصولاتی بسیار باکیفیت از جنس چوب های فراوری شده خریداری کنید. پارس آرای با تولید انواع نیمکت های چوبی، سطل زباله های مدرن، میز ناهار خوری چوبی و چندین محصول دیگر این امکان را به شما می دهد تا محیط دلخواه خود را طراحی و از آن لذت ببرید.

تماس با ما