دلیل اهمیت استفاده از مبلمان شهری چیست؟
تعداد بازدید: 413تعداد نظرات: 0
1399/05/27 - 11:45

دلیل اهمیت استفاده از مبلمان شهری چیست؟

با افزایش پیشرفت شهر سازی و استفاده از المان های مختلف در قسمت های مختلف شهر ها مبلمان های شهری نیز اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده اند. با ما همراه باشید تا با چرایی اهمیت مبلمان های شهری بیشتر آشنا شویم.

مبلمان های شهری تاثیر بسزای در روحیه افراد جامعه و زیبایی شهر دارند. استفاده از این مبلمان ها باعث می شود که افراد زمانی بیشتر در فضا های سبز سپری کنند و همچنین نظافت شهر نیز بیشتر رعایت شود. این در صورتی است که در ساخت این مبلمان ها از مصالحی مناسب استفاده کرد. یکی از بهترین مواردی که می توان از آن استفاده کرد چوب می باشد.

دلایل استفاده از چوب در مبلمان شهری

بله درست شنیدید چوب یکی از بهترین مصالح برای استفاده در محیط های بیرونی می باشد. البته نه چوب های عادی که شما تصور می کنید. برای قابل استفاده شدن چوب ها در فضای بیرونی نیاز به فراوری به نام ترموود است. در فرایند ترموود تمام مواد معدنی داخل چوب از بین می رود و رطوبت آن به میزان بسیار زیادی کاهش میابد.

در این حالت که چوب تمام خواص خود را از دست داده و به سطح رطوبت مورد نیاز رسیده آماده است که از آن در مبلمان شهری استفاده کنیم. چوب دارای خواص بسیار مناسبی است که باعث شده استفاده کردن از آن در مبلمان های شهری منطقی به نظر برسد.

چنین چوب هایی دارای وزنی بسیار پایین هستند و استفاده کردن از آن ها بسیار راحت است از طرفی در ساخت این چوب ها از مواد شیمیایی استفاده نشده و دارای قابلیت بازیافت بسیار بالایی هستند. چوب حس طبیعت را با انسان ها انتقال می دهد و یکی از بارزترین ویژگی های طبیعت کاهش استرس می باشد. روزی را تصور کنید که مشغله کاری زیادی داشته اید، به نزدیک ترین فضای سبز محل زندگی خودتان می روید و چند دقیقه را بر روی نیمکت چوبی سپری کرده و مشغول نگاه کردن به مناظر می شود. همین چند دقیقه از استرس های شما کاسته و سبب می شود که تنش های روحی شما کاهش پیدا کند.

تعریفی کوتاه از مبلمان های شهری

مبلمان شهری دارای تعارف بسیار زیادی است و می توان گفت مجموعه‌ای از وسایل متحرک و نیمه متحرکی هستند که به منظور تزئین یا بهره وری به صورت موقت و دائم در فضاهای عمومی باز با مجوز های لازم از مقامات رسمی نصب می‌شوند. این مجموعه‌ بزرگ، تجهیزات شناخته شده و نصب شده در شهرها، خیابان‌ها و فضای باز مورد استفاده عموم می باشد و تعداد زیادی مانند ایستگاه‌های اتوبوس، فضای بازی کودکان، پارک‌ها، تجهیزات شهری بدنسازی، میزها، بیلبوردها، سطل‌های زباله، نیمکت‌های چوبی، پل‌های هوایی و ... را شامل می شوند. 

با توجه به تحقیقات پارس آرای، مبلمان شهری هویت و ذات شهر را در افراد جاودانه می کند و نمادی از زیرساخت‌ها و نوآوری‌های شهری، تاریخ فرهنگی، معنوی، علمی، مذهبی، فنی می باشد. در واقع می توان بیان کرد که هویت حقیقی را در خود پنهان کرده است. از یک بعد دیگرمبلمان شهری نه تنها موجب زیبایی شهر می شود بلکه بخش اصلی از زندگی افراد و محیط‌زیست است. مبلمان شهری عامل جدایی‌ناپذیر در هماهنگی شهری می باشد البته در این هماهنگی تحقیقات زیادی مانند روانشناسی رنگ‌ها، اصول زیبایی ، فرهنگ، جنسیت و سن صورت گرفته است. در نتیجه این تحقیقات افراد مختلف با مشاهده مبلمان ها برداشتی متفاوت از آن ها خواهند داشت.

محصولات پارس آرای کوهستان

کنترل ترافیک یکی از نقش های علائم شهری

یکی از وظایف شهر سازی و در واقع علائم شهری تقسیم بندی درست فضا ها می باشد. در این تقسیم بندی ها مبلمان های شهری نیز نقش مهمی را بازی می کنند. تقسیم بندی فضای عبور اتومبیل ها، پیاده رو ها، محل دوچرخه سواری، استفاده از پایه های روشنایی، نیمکت های چوبی و موانع از وظایفی است که بر عهده مبلمان های شهری می باشد.

علائم شهری نیز در گروه مبلمان های شهری هستند نقش اساسی را در کنترل ترافیک بازی می کنند. تابلو های راهنمایی و رانندگی، تابلو های دیجیتال وضعیت راه ها، ایستگا های سوخت گیری و ... از نمونه های این علائم هستند.

در طراحی و ساخت مبلمان شهری مانند دیگر زمینه‌ها تلاش ها و تحقیقات بسیاری از طرف طراحان صورت گرفته و طرح های بهتر نیازمند رعایت اصول شهرسازی و طراحی مبلمان شهری هستند. توجه به استانداردهای موجود در این زمینه، اصالت، زیبایی، توجه به نیاز های افراد، مکان مناسب در طراحی مبلمان شهری نه تنها باعث افزایش امنیت شهروندان شده د بلکه در بسیار از هزینه های نگهداری و تعمیر نیز صرفه جویی می شود و در کل مبلمان های شهری روابط اجتماعی را افزایش و کیفیت آن را ارتقا می دهند.

مکان قرار گیری مبلمان های شهری از مهم ترین موارد

مکان قرار گیری مبلمان های شهری دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد، انتخاب و نصب مبلمان شهری باید اصولی و با دقت انجام پذیرد. مهم ترین گزینه برای نصب آنها فضایی است که افراد بتوانند بیشترین و بهترین استفاده را از مبلمان شهری داشته باشند و از آلودگی محیط‌زیست نیز کاسته شود.

استفاده درست از این مبلمان ها و رابطه درست در بین آن ها سبب می شود که به صورت بهینه بتوان از آن ها استفاده کرد و در نتیجه در فضا و هزینه های تولید صرفه جویی زیادی شود.

از دیگر نکات مهم در این حوزه طراحی پیاده‌روهاست و مهم‌ترین عامل در طراحی پیاده‌روها راحتی و پویایی آن ها می باشد. سازگاری با محیط زیست یکی از مبحث های مهم می باشد که همیشه باید آن را در نظر گرفت تا آلودگی صوتی و محیط کاهش تا افراد به پیاده روی ترغیب شوند و وسایل حمل و نقل عمومی را به وسایل شخصی ترجیح دهند.

امروزه پیاده‌روی و استفاده از مبلمان شهری با استفاده از وسایل شخصی کم شده و به همین دلیل افراد دیگر فعالیت بدنی کمتری دارند که همین یکی از دلایل افزایش هزینه های درمانی برای دولت شده است. با نوآوری و خلاقیت در مبلمان شهری، میدان‌ها و فضاهای عمومی به مکانی فرهنگی و تفریحی تبدیل می شوند و افراد در آنجا با یکدیگر آشنا شده. پیاده‌روها و مبلمان شهری محیطی راحت را برای افرادی که درگیر فعالیت‌های اجتماعی هستند فراهم می کنند که تاثیرات مثبت اقتصادی و محیط‌زیستی را به وجود می آورند.

اهمیت مبلمان شهری

موفقیت کشور های توسعه یافته در تجارت با مبلمان های شهری

در دنیای مدرن و صنعتی امروز و در کشورهای توسعه یافته و جهان اول محل تردد خودروها از عوامل ساختاری مهم در شهرها به حساب می آیند و نقش کلیدی و عملکردی مناسب در زندگی روزمره افراد دارد. طراحی اصولی خیابان‌ها و فضای شهری در کشورهای پیشرفته موجب رشد اقتصادی و فرهنگی شده است و پیاده‌روها با هدف فضای شهری و استفاده مفید شهرنشینان ساخته شده‌اند.

به طور کلی می توان بیان کرد که دو مفهوم مبلمان شهری و شهر سازی در یکدیگر تنیده شده اند و هیچ یک بدون دیگری معنا و مفهومی ندارد. استفاده درست از این دو موجب افزایش میزان بهداشت شهری، کاهش ترافیک، کاهش هزینه های عملیاتی، کاهش هزینه های درمانی و ... خواهد شد. به همین دلیل باید این دو مفهوم را جدی گرفت تا شهری زیبا و پویا داشته باشیم.

شما می توانید در پارس آرای مبلمان های شهری مختلفی مانند آبخوری، پایه های روشنایی، نیمکت های چوبی، میز صندلی چوبی را با بهترین کیفیت تهیه کنید و محیط خود را با آن ها تزئین کنید.

تماس با ما