نقش تکنولوژی در آینده مبلمان شهری
تعداد بازدید: 369تعداد نظرات: 0
1399/04/07 - 18:02

نقش تکنولوژی در آینده مبلمان شهری

در حال حاضر بیشتر جمعیت جهان را شهرنشینان تشکیل میدهند، شهرها در سراسر جهان با سرعت باورنکردنی در حال تکامل و رشد هستند و در کنار آن تغییرات در فناوری و تکنولوژی مسائلی همچون صرفه جویی در مصرف انرژی، محافظت از محیط زیست و افزایش رفاه شهروندان را حائز اهمیت کرده است.کارشناسان معتقدند یکی از بزرگترین تأثیرات روی مبلمان شهری به عنوان بخشی از چنین تحولاتی، پذیرش فناوری است. این تغییرات شامل انقلابی در مبلمان شهری است که المان های شهری را از حالت تک کاربردی خارج کرده و آنها را چند کاربردی میکند.

در حال حاضر بیشتر جمعیت جهان را شهرنشینان تشکیل میدهند، شهرها در سراسر جهان با سرعت باورنکردنی در حال تکامل و رشد هستند و در کنار آن تغییرات در فناوری و تکنولوژی مسائلی همچون صرفه جویی در مصرف انرژی، محافظت از محیط زیست و افزایش رفاه شهروندان را حائز اهمیت کرده است.

کارشناسان معتقدند یکی از بزرگترین تأثیرات روی مبلمان شهری به عنوان بخشی از چنین تحولاتی، پذیرش فناوری است. این تغییرات شامل انقلابی در مبلمان شهری است که المان های شهری را از حالت تک کاربردی خارج کرده و آنها را چند کاربردی میکند.

به عنوان مثال،سطل زباله خیابان نه تنها به عنوان سطل کار می کند بلکه به عنوان یک مرجع صوتی برای افراد کم بینا، یک مرکز اتصال WiFi و حتی این قابلیت را در اختیار دارد تا به اپراتورها در هنگام رسیدن به ظرفیت کامل اطلاع دهد.

یا در حال حاضر در سطح جهانی نیمکت های هوشمند طراحی شده اند که به عنوان مراکز wifi عمل میکنند. این نیمکت های هوشمند از انرژی خورشیدی تغذیه می شوند و همچنین مجهز به فناوری هستند که می توانند داده های شهری را از طریق حرکت جمع آوری کنند. این فناوری در ایجاد نیمکت های هوشمند به گونه ای مورد استفاده قرار می گیرد که ضمن فراهم کردن انرژی، می تواند آب باران را نیز جمع آوری کند که بعداً برای آبیاری پارک ها و باغ ها استفاده شود.  نیمکت های هوشمند را می توان در مکانهای مختلف عمومی مانند پارک ها، ایستگاه های اتوبوس، میادین شهر، ورزشگاه ها، استراحتگاه ها و دانشگاه ها نصب کرد.

براساس یک گزارش سازمان ملل، تقریباً 70٪ از جمعیت جهان تا سال 2050 در مناطق شهری زندگی می کنند. این مسئله چالش های مختلفی را برای شهرهای آینده ایجاد خواهد کرد.

تحول بنیادی در الگوی فعلی توسعه شهری که شامل حمایت از رفاه جامعه از طریق بهبود زیرساختها و کاربری اراضی، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به منظور بهبود کیفیت هوا و سرانجام مسئولیت پذیری در مدیریت منابع سیاره زمین نیاز است. بنابراین چگونه طراحان ، توسعه دهندگان و تولید کنندگان با هم همکاری می کنند تا به چنین اهدافی برسند؟

آینده مبلمان شهری

مبلمان شهری نقش مهمی در شهرها دارند تا بهزیستی و رفاه را برای مردم محقق کنند. در انجام این هدف نه تنها عملکرد مبلمان شهری حائز اهمیت است بلکه باید از نظر زیبایی شناختی مطابق آرمانهای فضای شهری باشد.

برای حمایت از رفاه جامعه، برنامه ریزان شهر و معماران باید با همکاری نزدیک با تولیدکنندگان و طراحان مبلمان تحولی در نقش فناوری دیجیتال در طرح های مبلمان شهری خود ایجاد کنند. این بدان معناست که محصولات مبلمان شهری در آینده با ارائه کارکردهای مختلف باعث بهبود تجربه کاربر خواهد شد.

با  ادغام فناوری های دیجیتالی در مبلمان شهری، میتوان داده جمع آوری کرد تا ببینید مرم چگونه با مبلمان شهری برخورد میکنند چنین اطلاعاتی در  بهبود برنامه ریزی، طراحی و مدیریت فضاهای شهری آینده کاربرد دارند.

مرده همیشه محیط منازل، هتل ها، دانشگاه ها و ساختمان های تجاری را با کمک مبلمان جذاب و محیط را بهتر می کنند. به طور مشابه، مبلمان شهری هوشمند می تواند به شهرها و مردم کمک کند تا با نوسازی مکان با خدمات عمومی پیشرفته جذابیت مکان های عمومی را بهبود بخشند. مبلمان شهری هوشمند پیشنهادات زیادی را به دولت و شهروندان ارائه می دهد:

نقاط شارژ رایگان برای دستگاه های الکترونیکی و تلفن های هوشمند که از انرژی خورشیدی تجدید پذیر استفاده می کنند
اتصال WiFi خورشیدی همراه با ارائه خدمات رایگان یا کاهش هزینه خدمات
اطلاعات شهروندی که در مکان های عمومی روی صفحه نمایش داده می شوند، قابلیت ارتباط در سطح شهر را افزایش می دهد
استفاده از انرژی های تجدید پذیر باعث آگاهی در بین مردم می شود و به عنوان آموزش برای مردم محسوب می شود
صرفه جویی در انرژی که در غیر این صورت توسط مبلمان الکتریکی به شکل نقاط شارژ الکتریکی، علائم خیابان و سیگنال ها مصرف می شود. از این رو باعث کاهش هزینه های انرژی و در عین حال تقاضای برق می شود
جمع آوری داده های بزرگ که می توانند خدمات عمومی را ارتقا بخشیده و کیفیت زندگی را بهبود بخشند

 به طور حتم در کشور ما نیز در آینده ای نزدیک با تغییر و تحولات مختلفی در طراحی و ساخت مبلمان شهری رو به رو خواهیم بود. و کلیه طراحی ها در جهت هوشمند شدن تغییر خواهد کرد.

 

مبلمان شهری آرا | معتبرترین مرجع خرید و فروش مبلمان شهری | مبلمان شهری چوبی | نیمکت چوبی