چه مواردی باعث می شود در سلایق نسل ها تفاوت وجود داشته باشد؟
تعداد بازدید: 1425تعداد نظرات: 0
1399/06/25 - 10:41

چه مواردی باعث می شود در سلایق نسل ها تفاوت وجود داشته باشد؟

5 نسل وجود دارد که تفاوت های زیادی در بین آن ها وجود دارد و همین تفاوت ها سبب شده است که عادت های بسیار زیادی در سلایق این نسل ها وجود داشته باشد.

نسل ها دارای تفاوت های بسیار زیادی با یکدیگر می باشند و این تفاوت ها سبب شده اند که در طراحی های داخلی نیز تغییراتی ایجاد شود. در ایران نیز چنین تفاوت هایی به چشم می خورد و اگر دقت کرده باشید دهه های 60 ، 70 و 80 تفاوت هایی را بین یکدیگر قائل هستند.

در متون انگلیسی و در مقیاس جهانی هم احتمالا دسته‌بندی‌هایی مثل بیبی بومرها، نسل ایکس، میلینیال ها و نسل زد را شنیده‌اید. این‌جور انتساب گرچه در کشور ما بیشتر در قالب مسائل اجتماعی و گاهی در طنز به‌کار می‌رود اما در حوزه اقتصاد هم دارای کاربرد های بسیار زیادی می باشند.

بررسی نسل های مختلف

در دقیق ترین دسته بندی که وجود دارد انسان ها به پنج دسته کلی تقسیم بندی می شوند. اگرچه در همه منابع تاریخ تولد متولدین هر نسل حدودی ذکر شده و از یک تا چند سال با هم تفاوت دارد ولی تاریخ‌های زیر بیشتر از بقیه مورد استفاده و استناد قرار گرفته اند.

Silent Generation

این نسل که به نسل خاموش معروف هست در بازه دهه 20 تا 40 قرار دارد.

Baby Boomers

این نسل در بازه زمانی 1946 تا 1964 میلادی قرار دارند.

Gerneration X

نسل X متولدین 1965 تا 1980 میلادی هستند.

Millenials

متولدین این نسل در بین سال های 1981 تا 1986 قرار دارند.

Generation Z

این نسل بعد سال های 1986 قرار دارند و افراد کم سن و سال را تشکیل می دهند.

چه تفاوت هایی بین انتخاب های دهه شصت و هفتاد وجود دارد؟

با توجه به دسته بندی های بالا بیشترین میزان فعالیت و جمعیت متعلق به میلنیال ها می باشد. این گروه با توجه به ویژگی های ذکر شده دارای نقش بسیار مهمی نیز در اقتصاد نیز هستند و بخش بزرگی از نیروی کار را تشکیل می دهند و هم خودشان خریداران و مصرف کنندگان عمده ای هستند. این گروه نیز دارای فرهنگ و عادت های بسیار متفاوتی با نسل های قبل از خود هستند. بخش بزرگی از این تغییر در فرهنگ و عادت ها به واسطه تغییرات عظیمی که در تکنولوژی و روابط اجتماعی ایجاد شده است به وجود آمده اند. با توجه به جوان بودن جمعیت کشور ما و قدری سنتی تر بودن نسبت به جمعیت کشورهای غربی و اروپایی که مرجع بررسی های بین المللی هستند شاید بتوان گفت که رفتار میلینال ها در کشور ما بیشتر با متولدین نیمه دوم دهه شصت و دهه هفتادی ها انطباق پیدا می کند. به همین دلیل ما میلینال ها را معادل متولدین دهه شصت و هفتاد در ایران در نظر خواهیم گرفت. حال در ادامه خواهیم دید که عادت های انتخاب و خرید این نسل چه تغییراتی کرده و چه تاثیری بر حوزه مبلمان و دکوراسیون داشته و خواهد داشت.

مبلمان های کم جا از گرایش های این نسل

با افزایش قیمت مسکن و بیشتر شدن روز به روز جمعیت محل سکونت افراد به مراتب کوچک تر از قبل شده است به همین دلیل است که مبلمان های کم جا و چند منظوره بیشتر از پیش مورد توجه قرار گرفته اند. امروزه یکی دیگر از مبلمان هایی که طرفدار های بسیار زیادی پیدا کرده است تخت خواب شو ها هستند.

اقلامی نظیر میزهای تاشو یا کشویی که در دو یا سه اندازه قابل‌استفاده هستند، میز و صندلی‌هایی که درون هم قرار می‌گیرند، میزهای چند تکه که در کنار هم و یا زیر هم قرار می‌گیرند، مبل و تختخواب‌هایی با محفظه ذخیره در زیر آن‌ها و امثال آن. سبکی و بسته بندی بودن محصولات برای این نسل مزیت محسوب می‌شود.

استفاده از تکنولوژی سبب محبوبیت بیشتر محصولات

یک امر طبیعی می باشد که با افزایش نرخ تاثیرگذاری تکنولوژی بر روی جوانان علاقه دهه شصت و هفتاد بیشتر از سایر نسل هابه این موضوع باشد. میزهایی با نگهدارنده کابل و امکان کاهش و افزایش ارتفاع یا مبلی با سوکت مخصوص برای شارژ گوشی تحت تاثیرشان قرار می دهد.

سادگی رکن اصلی برای خرید

به تازگی واژه ای به نام مینیمال بسیار مورد توجه قرار گرفته است به طوری که اکثر جوان ها به مینیمالیسم روی آورده اند. این واژه ب معنای سادگی می باشد که در خوراک، پوشاک، زندگی شخصی، طراحی و موارد دیگر به چشم می خورد. مبلمانی های شهری، فلاورباکس ها، طراحی های داخلی و .... به سمت طراحی های ساده و کم جا روی آورده اند.

نیمکت های چوبی

استفاده از مصالح چوبی یکی از بهترین مزایا

چوب یکی از بهترین مصالح برای تولید وسایل منزل می باشد زیرا دارای مزایای بسیار زیادی است. از چوب می توان در بخش های بسیار زیادی مانند کف منزل، کنار استخر، نما ساختمان، نیمک های چوبی، سطل زباله، مبلمان شهری و ... استفاده کرد.

البته باید به نکته توجه داشت که چوب های استفاده شده در فضای باز چوب های معمولی نیستند و به طور معمول بر روی آن ها فراوری های مختلفی مانند کی دی، ترموو و اشباع صورت می پذیرد. این فرایند ها هر کدام فرمول های مخصوص خود را دارند ولی به طوری کلی کمک به مقاوم شدن آن ها در برابر عوامل مختلف می کنند.

چوب ها در برابر رطوبت حساس هستند به همین دلیل باید توسط روش هایی که در بالا به آن ها اشاره کردیم رطوبت آن ها کاهش یابد. کاهش روطوبت باعث افزایش مقاوت چوب ها در برابر رطوبت می شوند و می توان آن ها در فضا های مختلفی استفاده کرد. از طرفی استفاده از چوب کمک بسیار زیادی به کاهش استرس افراد خواهد کرد. یک روز پر از استرس و تنش را تصور کنید که فشار های روحی زیادی به شما وارد شده است. یکی از بهترین مکان ها برای کاهش استرس روف گاردنی می باشد که با گلدان ها و کف پوش های چوبی مزین شده است.

خانه دیگر تنها محل سکونت نیست

با شروع بیماری کرونا و دیجیتالی شدن اکثر کار ها پدیده ای به نام فریلنسری بیش تر از قبل مورد توجه قرار گرفت. قرنطینه شدن چند ماهه باعث شد که افراد خود را با این موضوع سازگار کنند و در خانه های خود و به صورت دور کاری، کار خود را ادامه دهند. به همین منظور از این به بعد دیگر خانه محل سکونت نمی باشد و به نوعی محل کار نیز به حساب می آید.

به همین دلیل باید از وسایلی استفاده کرد که دوام بالا و کیفیت لازم را برخوردار باشند و به توان از آن ها به عنوان وسایل محیط کاری استفاده کرد. از طرفی چنین مبلمان هایی که از چوب های مخصوص استفاده شده اند نوعی سرمایه گذاری به حساب می آید.

حال چرا سرمایه گذاری؟

مبلمان های ساخته شده از چوب هی ترموود به دلیل فرایند ترمو دارای مقاومت بسیار زیادی هستند به طوری که سالیان سال برای شما کار خواهند کرد و یا استفاده  از پارکت های چوبی چندین سال برای شما کار می کنند و بعد از یک ساب و لاک مانند روز اول خود می شوند.

تغییر در نحوه خرید میان نسل ها

شاید اگر شما متولد دهه های 50 به پایین بودید برای خرید مبلمان و دکوراسیون داخلی خود به بازار های معروف و شناخته شده در شهر خود می رفتید ولی این برای دهه های 60 و 70 این گونه نمی باشد. افراد متولد شده در این دهه ها برای کسب اطلاعات و خرید محصول مورد نظر خود ابتدا گوکل را باز می کنند!

همین دلیل سبب می شود که عادات خرید متفاوتی در این دو نسل وجود داشته باشد که با سایر نسل ها متفاوت است:

1_ ایده های بی نهایت

اینترنت این کمک را به افراد می کند تا مدل های بسیار زیادی را مشاهده کنند و با توجه به سلیقه و محیط مورد نظر انتخاب های خود را کنند.  به عنوان مثال با جست و جو کلمه 8 ایده ساده برای ایجاد محل کار ایده آل در خانه بهترین ایده ها را برای ساخت چنین فضایی مشاهده خواهید کرد. اینترنت به شما کمک خواهد کرد تا با توجه به سایز محیط خود رنگ های مناسب را انتخاب کنید یا به درستی در فضای های خود فلاورباکس ها و سطل زباله های مناسب را خریداری کنید.

ایده های جذاب برای طراحی دکوراسیون داخلی

2_ تحقیق در فضای آنلاین

تحقیق کردن یکی از اصلی ترین راه هایی می باشد که به شما کمک می کند خریدی مطمئنی را داشته باشید. به دست آوردن اطلاعات در مورد کیفیت محصول، طریقه مصرف آن، جنس محصول و موارد بسیار دیگر این امکان را برای شما فراهم می کند که بهترین خرید را داشته باشید.

3_ خرید آنلاین

به طور کلی در کشوری مانند آمریکا خرید آنلاین بسیار رایج می باشد و مینیمال ها 46 درصد از خرید های خود را به این صورت انجام می دهند. بررسی کردن مشخصات فنی و خواندن نظرات باعث می شود که افراد برای خرید آنلاین راغب شوند. در کشور ما بیشتر عرضه مبلمان های شهری به صورت سنتی می باشد ولی شرکت آرا در تلاش است که فرایند خرید سنتی را به آنلاین تغییر دهد. به همین منظور می توانید به راحتی محصول مورد نظر خود را در وب سایت آرا مشاهده کنید و پس از مطالعه مشخصات محصولات به راحتی اقدام به خرید کنید.

تماس با ما

ویژگی های گلدان چوبی و راهنمای خرید گلدان چوبی شهری
1400/12/18 - 10:22

ویژگی های گلدان چوبی و راهنمای خرید گلدان چوبی شهری

گلدان چوبی شهری یکی از زیباترین نمونه های گلدان برای استفاده در محوطه های مختلف است. این محصول باعث ایجاد یک فضای کاملا طبیعی و با زیبایی منحصر به فردی می شود. برای بسیاری از کسانی که به دنبال ایجاد یک فضای ارگانیک و طبیعی هستند، پیشنهاد بسیار مناسبی است. استفاده از یک گلدان چوبی در مقایسه با سایر نمونه‌های گلدان در یک محوطه یا فضای شهری، می‌تواند حس متفاوتی را در افراد ایجاد کند. این گلدان ها باعث برقراری یک ارتباط عمیق تر با طبیعت می شوند که در کنار سایر المان های چوبی کاربرد بسیار زیبایی برای استفاده در محوطه ها و معابر مختلف شهری را دارند. انواع مدل های گلدان چوبی جدا از تمام ویژگی هایی که دارند، از ظاهری متفاوتی نسبت به سایر گلدان ها برخوردارند. چون از مواد طبیعی ساخته شده اند و یک حس طراوت و دلنشینی را در محوطه ایجاد می کنند. همین امر باعث شده است تا بسیاری از طراحان فضاهای سبز کاربرد گلدان های چوبی را در اولویت های خود قرار دهند.