آنچه که باید در مورد پایه های چراغ بدانید
تعداد بازدید: 419تعداد نظرات: 0
1399/04/15 - 17:07

آنچه که باید در مورد پایه های چراغ بدانید

طراحی پایه‌های چراغ برای ایجاد نور و روشنایی در محیط و پاسخ به نیاز کاربران آن محل است. چراغ‌های روشنایی کارکردهای مختلفی ازجمله: مسیریابی، ایجاد فضاهای اجتماعی، تعامل با محیط‌های طبیعی و ساخت فضاهای مناسب و پاسخ به نیاز امنیت را دارد. یک طراحی مناسب باید بتواند تمامی این موارد را در بربگیرد. به دلیل نگرانی‌های امنیتی، اغلب تمایل به روشنایی بیش‌ازحد در پارک‌ها، کوچه‌ها، خیابان‌ها و سایر فضاهای عمومی وجود دارد. یک طراحی خوب باید روشنایی برای یک فضای خاص در عصر یا شب را در نظر بگیرد. روشنایی محل، فراتر از کارکردهای عملی آن، باید ازنظر چگونگی نحوه استفاده از انواع چراغ‌های مورداستفاده، محل قرارگیری و شدت آنها، در نحوه استفاده از خیابان تأثیر می‌گذارد.

پایه‌های چراغ

طراحی پایه‌های چراغ برای ایجاد نور و روشنایی در محیط و پاسخ به نیاز کاربران آن محل است. چراغ‌های روشنایی کارکردهای مختلفی ازجمله: مسیریابی، ایجاد فضاهای اجتماعی، تعامل با محیط‌های طبیعی و ساخت فضاهای مناسب و پاسخ به نیاز امنیت را دارد. یک طراحی مناسب باید بتواند تمامی این موارد را در بربگیرد. به دلیل نگرانی‌های امنیتی، اغلب تمایل به روشنایی بیش‌ازحد در پارک‌ها، کوچه‌ها، خیابان‌ها و سایر فضاهای عمومی وجود دارد. یک طراحی خوب باید روشنایی برای یک فضای خاص در عصر یا شب را در نظر بگیرد. روشنایی محل، فراتر از کارکردهای عملی آن، باید ازنظر چگونگی نحوه استفاده از انواع چراغ‌های مورداستفاده، محل قرارگیری و شدت آنها، در نحوه استفاده از خیابان تأثیر می‌گذارد.

هدف اصلی چراغ‌های روشنایی تأمین ایمنی و امنیت در تاریکی است. نورپردازی به‌ویژه در ورودی‌های ساختمان‌ها، تقاطع‌ها، پله‌ها، بن‌بست‌ها و راهروها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مناطقی که میزان جرم و جنایت بالایی دارند باید به خوبی روشن شود تا امنیت لازم را برای افرادی که شبانه‌روز در آن منطقه رفت‌وآمد دارند فراهم کند. اگرچه ممکن است احساس امنیت مردم را افزایش دهد، ممکن است روشنایی تأثیری در کاهش میزان جرم واقعی نداشته باشد.

محل قرارگیری پایه‌های چراغ

پایه‌های چراغ خیابانی باید با سایر عناصر خیابان  هماهنگ شوند، آنها نباید در نزدیکی شاخ و برگ درخت قرار گیرد زیرا ممکن است نور را مسدود کند. برای مشخص کردن ارتفاع و فاصله پایه‌های چراغ باید ارتفاع و قطر سایبان درخت را در نظر گرفت، زیرا باید سطح معینی از نور به‌صورت یکنواخت پخش شود. مناسب‌ترین فاصله بین یک درخت و یک پایه چراغ بستگی به نوع درخت و نوع نور دارد. اگر نور ناشی از یک لامپ به دلیل وجود درختان و سایر المان‌های محیطی مسدود شود، باید از وسایل نوری دیگر برای دستیابی به سطح روشنایی موردنیاز استفاده کرد.

طراحی

نورپردازی فضاهای باز باید با دقت انجام شود؛ نورپردازی را می‌توان با استفاده از تابلوها، چراغ‌های خیابانی، پنجره‌های فروشگاه و سایر عناصر فضای شهری فراهم کرد. در نورپردازی، همانند علامت‌گذاری، اولویت سلسله مراتبی وجود دارد: در بالاترین سطح اولویت، مناطق مربوط به فعالیت و پیاده‌رو اصلی باید روشن شوند تا بعد از تاریکی کانون فعالیت عابران پیاده شوند. تصمیم به عدم روشن شدن برخی مناطق به دلیل استفاده از آنها در شب ناامن یا نامناسب باشد. روشنایی محل ایمنی ترافیک و عبور عابران را افزایش می‌دهد. از آن برای مشخص کردن هشدارها در مورد خطرات استفاده می‌شود، و به افزایش امنیت و کاهش خرابکاری کمک می‌کند. در طراحی محل به نقاط کانونی و ورودی‌های ساختمان تأکید می‌شود.

لامپ‌های روشنایی همچنین می‌توانند برای برجسته کردن درختان و درختچه‌ها استفاده شوند. آنها همچنین می‌توانند در درختان نصب شوند تا مسیرهای پیاده‌روی زیر آنها را نورانی کنند. هنگام تصمیم‌گیری در مورد چنین مواردی،  باید نوع درخت حتماً در نظر بگرفته شود که آیا درختان برگ‌ریز هستند؟ و کدام درختان شاخ و برگ خود را حفظ می‌کنند.

روشنایی پله‌ها و راه‌پله‌ها باید به‌صورتی طراحی شود که نور کافی را برای دیدن افراد و تمایز بین نرده‌ها و کناره‌های پله‌ها فراهم کند: دید آنها به مواد استفاده‌شده برای پله‌ها و همچنین فرم بدنی پله‌ها بستگی دارد. متریال های تیره به نور بالاتری احتیاج دارند.

کیفیت و کمیت نور

باید از منابع مناسب نور استفاده شود، و وسایل لازم برای هدایت نور به‌طور دقیق طراحی شود، همچنین برای جلوگیری از تابش بیش‌ازحد نور و پخش شدن نور باید از محافظ استفاده شود. نورپردازی سدیم با فشار بالا، که معمولاً در وسایل روشنایی خیابان مورداستفاده قرار می‌گیرد، نور زرد مایل به نارنجی را به وجود می‌آورد که رنگ‌ها را تغییر می‌دهد، وضوح بینایی را کاهش می‌دهد و کیفیت محیط شهری شبانه را تضعیف می‌کند. بنابراین باید از آن استفاده نشود. در مقابل آن نورپردازی هالید فلزی، درخشش نرم و سفید ایجاد می‌کند که رنگ را با دقت بیشتری به نمایش می‌گذارد، وضوح تصویری بهتری را ارائه می‌دهد و برای همان سطح دید به وات کمتری نیاز دارد. کیفیت نور همچنین در ارتباط بین روشنایی یک منبع نور و فاصله فرد از آن تأثیر می‌گذارد. و برای روشنایی معین دامنه ارتفاع چراغ باید مشخص شود.

نوع نورپردازی

لامپ‌ها معمولاً رشته‌ای یا بر اساس بخار جیوه هستند. برای روشنایی محیط اطراف و ایجاد احساس امنیت برای عبور و مرور عابران نیز باید از نورپردازی محیطی استفاده شود. از چراغ‌های بسیار روشن نباید استفاده شود. در عوض باید از منابع کم‌نور استفاده کرد. از روشنایی چشم‌اندازها از راه دور که می‌تواند بر دید در شب تأثیر منفی بگذارد باید جلوگیری شود. از نورپردازی در ارتفاع بالا فقط در مواردی استفاده می‌شود که مانعی در دید عابران پیاده نشود. وقتی ارتفاع پایه‌های روشنایی پایین می‌آید، میزان روشنایی لامپ باید تنظیم شود تا باعث ایجاد درخشش بیش‌ازحد برای عابران پیاده نشود، اما درعین‌حال، میزان وات باید برای روشنایی مناسب جاده نیز کافی باشد.

کاهش آلودگی نور

آلودگی نوری هنگامی اتفاق می‌افتد که نورپردازی در فضای باز به‌صورت نادرست انجام می‌شود، نور محافظت نمی‌شود و یا بیش‌ازحد یا غیرضروری می‌شود. آلودگی نوری یا نور بیش‌ازحد آسمان شب توسط چراغ‌های برقی می‌تواند یک مشکل اساسی در مناطق شهری باشد. این می‌تواند بر عملکرد طبیعی انسان و بسیاری از گونه‌های حیوانات تأثیر منفی بگذارد. اگر طراحان ناقض نور را از محل خارج کنند، آلودگی نور را کاهش دهد، در نتیجه کاهش درخشش آسمان در شب، افزایش دید در شب و کاهش اثرات منفی آلودگی نور بر محیط‌های شبانه. امروزه محصولات کمتری برای روشنایی در فضای باز طراحی شده‌اند تا آلودگی نور به حداقل برسد. این نوع از محصولات، که ازلحاظ استراتژیکی در داخل چشم‌انداز قرارگرفته‌اند، می‌توانند نور کافی را بدون انتشار نور اضافی فراهم کنند.

شرکت آرا دارای انواع پایه‌های چراغ چوبی در طرح‌های مختلف می‌باشد که همگی از چوب ترموو کاج وارداتی ساخته‌شده‌اند، مقاوم در برابر اشعه UV هستند، قطعات از ورق فولادی خم‌شده و محفظه روشنایی از جنس پلی کربنات است، شما می‌توانید برای سفارش این محصولات با ما تماس بگیرید یا به سایت خرید آنلاین ما مراجعه فرمایید

مبلمان شهری آرا | معتبرترین مرجع خرید و فروش مبلمان شهری | مبلمان شهری چوبی | نیمکت چوبی