اهمیت طراحی مبلمات شهری برای افراد با ناتوانی های جسمی
تعداد بازدید: 371تعداد نظرات: 0
1399/04/09 - 17:59

اهمیت طراحی مبلمات شهری برای افراد با ناتوانی های جسمی

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی 10 درصد از کل جمعیت جهان معلول جسمی هستند. در ایران، جنگ 8 ساله بین ایران و عراق، تعداد معلولان را به میزان قابل‌توجهی افزایش داده است. یک طراحی فضای شهری مطلوب باید برای همه افراد جامعه در دسترس، ایمن و قابل‌استفاده باشد. اما طراحی نامناسب باعث شده است افراد با ناتوانایی‌های جسمی نتوانند از فضا و مبلمان شهری به‌راحتی استفاده کنند و این امر باعث حضور کمرنگ آنها در اجتماع شده است.

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی 10 درصد از کل جمعیت جهان معلول جسمی هستند. در ایران، جنگ 8 ساله بین ایران و عراق، تعداد معلولان را به میزان قابل‌توجهی افزایش داده است. یک طراحی فضای شهری مطلوب باید برای همه افراد جامعه در دسترس، ایمن و قابل‌استفاده باشد. اما طراحی نامناسب باعث شده است افراد با ناتوانایی‌های جسمی نتوانند از فضا و مبلمان شهری به‌راحتی استفاده کنند و این امر باعث حضور کمرنگ آنها در اجتماع شده است.

مبلمان شهری می‌تواند هم برای افرادی که از ویلچر استفاده می‌کنند و هم افرادی که آر نظر بینایی ناتوان هستند، مشکلاتی را ایجاد کند. پس در طراحی آنها هم باید موقعیت مکانی در نظر گرفته شود و هم به شکلی طراحی شوند که برای افراد کم‌بینا قابل رؤیت باشند.

برای حفظ نظم خیابان بهتر است که برخی از عناصر مبلمان شهری (علائم راهنمایی و رانندگی، سطل، بنرها و فلاور باکس‌ها) با پایه‌های چراغ خیابان هماهنگ شود.

اگر در هر منطقه موقعیت مبلمان شهری ثابت باشد و دور از خطوط عمومی حرکت باشد، به افراد کم‌بینا کمک می‌کند. پایه‌های چراغ، علائم، سطل‌های زباله و نیمکت‌ها باید خارج از مرزهای یک مسیر دسترسی قرار داشته باشند. اگر بنا به دلایلی لازم است وسایل مبلمان شهری را در یک مسیر دسترسی قرار دهید، باید حضور آنها کاملاً واضح باشد، به‌عنوان مثال تضاد رنگ و تفاوت با پشت زمینه وجود داشته باشد.

طراحی نیمکت

تحقیقات نشان داده است از بین همه افراد دارای معلولیت که قادر به پیاده‌روی هستند، تقریباً 30 درصد می‌توانند بدون توقف یا ناراحتی شدید بیش از 50 متر را راه بروند و 20 درصد دیگر نیز تنها می‌توانند بین 50 تا 200 متر راه بروند. قرار دادن نیمکت‌ها در فاصله 50 متری به افراد کمک می‌کند تا از خیابان راحت‌تر استفاده کنند. فراهم کردن فضای کافی برای مانور و طراحی صندلی‌های فردی فاکتورهای مهمی است که باید در نظر گرفت که آیا افراد معمول به‌تنهایی قادر به استفاده از آنها هستند یا نه؟ در طراحی چیدمان نیمکت‌ها باید فضایی فراهم شود تا کاربران ویلچر بتوانند در کنار همراهان خود بنشینند. برای نیمکت‌ها در فضای باز متریال ساخت آن بسیار مهم است که چوب ماده بهتری برای ساخت مبلمان است زیرا  برای استفاده طولانی راحت‌تر هستند.

ابعاد

در صورت استفاده از نیمکت برای مدت طولانی، ارتفاع سطح صندلی برای راحتی افراد بسیار مهم است. اگر یک نیمکت خیلی بلند یا خیلی کوتاه باشد، یا هیچ دسته یا تکیه‌گاهی در پشت وجود نداشته باشد، ممکن است فرد به دلیل وضعیت نشستن، ناراحتی قابل‌توجهی را تجربه کند. همچنین اگر نیمکت خیلی کوتاه باشد، یا در صورت نداشتن دسته، ممکن است برای بلند شدن افراد ناتوان دچار مشکل شوند. داشتن شیب جزئی می‌تواند برای استفاده‌کنندگان ویلچر بسیار ناراحت‌کننده باشد.

ارتفاع صندلی معمولی در محدوده ۴۲۰-۵۸۰میلی‌متر متفاوت است، قد متوسط ۴۷۰-۴۸۰میلی‌متر و ارتفاع بین ۴۵۰میلی‌متر و ۴۷۵میلی‌متر است. ارتفاعات نیمکت کمی بیشتر از ۴۵۰ میلی‌متر برای افرادی که دارای تحرک محدود هستند راحت‌تر است.

اگر این امکان وجود داشته باشد که بعضی از نیمکت‌ها در سطح پایین‌تر از حد استاندارد وجود داشته باشد، برای افراد با رشد محدود (و کودکان) مفید است. در صورت امکان، نیمکت‌هایی با ارتفاع و عرض متغیر، یعنی بالاتر از صندلی‌های استاندارد، باید برای افراد دارای قدبلند یا افرادی که دارای حرکات محدود پا هستند، فراهم شود. ارائه طرح‌های نیمکت که ارتفاع متناوب را ارائه می‌دهند ممکن است عملی باشد و به‌عنوان مثال ۴۹۰ میلی‌متر و ۵۸۵ میلی‌متر نیازهای اکثر افراد را برآورده می‌کند. عرض نیمکت‌ها حداقل ۵۰۰ میلی‌متر توصیه می‌شوند.

شرکت آرا امکان طراحی نیمکت‌ها، آبخوری‌ها، پایه‌های چراغ، سطل های زباله و ... متناسب با نیاز افراد کم‌توان برای سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف را دارد، شما می‌توانید با ما تماس بگیرید و طرح و ابعاد مناسب را سفارش دهید. همه ما باید توجه خاصی به افرادی با ناتوانی‌های جسمی داشته باشیم زیرا این افراد نیز بخشی از جامعه ما هستند و باید شرایط برای حضور آنها در جامعه فراهم باشد و شرکت آرا همراه شما در این امر مهم است.

مبلمان شهری آرا | معتبرترین مرجع خرید و فروش مبلمان شهری | مبلمان شهری چوبی | نیمکت چوبی